Četrtek,
9. 8. 2012,
21.27

Osveženo pred

5 mesecev, 3 tedne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

vtisi ocenili smo

Četrtek, 9. 8. 2012, 21.27

5 mesecev, 3 tedne

Ocenili smo: HTC One V

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kljub temu da se ne more pohvaliti s surovo močjo in impozantnostjo večjega in močnejšega brata HTC One X, gre za zelo dober pameten telefon, ki dviguje zgornjo mejo srednjega razreda.

Že na prvi pogled in otip vam bo jasno, da One V ni kak garažni stranski projekt, ki bi ga pri HTC dali vkup neko deževno nedeljsko popoldne. Gre za, tako od znotraj kot od zunaj, skrbno načrtovano in izdelano napravo, ki omogoča praktičnost, gladko delovanje in spodobno hitrost, dober vmesnik in čudovit zaslon, vse skupaj pa je zapakirano v eleganten, zanimivo oblikovan in trpežen oklep. Pa se najprej ustavimo pri tem.

Oblika odstopa od povprečja V množici skrajno podobno, nekateri bi rekli celo generično oblikovanih pametnih telefonov One V takoj izstopa. Kdor že dalj časa spremlja trg mobilnikov, se mu bosta ob pogledu nanj v spominu prikazali podobi starejših uspešnic HTC, Hero ter Legend. Podobno kot ta modela ga namreč zaznamuje značilen podaljšan in malce ukrivljen spodnji del, ki napravi daje bolj slušalkasto obliko. Mnenja o všečnosti dotičnega "priveska" so deljena, dejstvo pa je, da mu prav ta daje unikaten videz in ga ločuje od tekmecev.

Na zunanji strani telefona sicer najdemo zgolj peščico fizičnih tipk – dve za uravnavanje glasnosti zvoka (ki je odličen, saj zanj skrbi zvočnik porekla Beats Audio) ter eno za prižig telefona, preostale tri, ki jih uporabljamo, pa so nameščene v spodnjo vrstico zaslona in so občutljive na dotik.

Enodelno matirano ohišje iz brušenega aluminija je v primerjavi z drugimi telefoni malce grobo, a rokam nadvse prijetno, predvsem pa je zelo dobro oprijemljivo ter odporno na vlago, zoprne prstne odtise in praske. Je pa neprijetna lastnost, da ne omogoča prostega dostopa do baterije in se moramo za to obrniti na servis. Nadležno, predvsem če naprava zamrzne in je ne moremo drugače resetirati.

Skoraj kristalna slika Da bi se to zgodilo malokrat, skrbita precej spodobno drobovje in odlična optimizacija uporabniškega vmesnika in operacijskega sistema. Za prikaz slike v ločljivosti 480 x 800 točk skrbi 3.7-palčni Super LCD-zaslon na dotik, ki ga pred morebitnimi poškodbami ščiti Gorilla Glass. Čeprav mu manjka visokoločljivostnega porekla, zaslon navduši s čisto in ostro podobo, živahnimi barvami (16-milijonska barvna paleta) in širokim vidnim kotom. Dober kontrast poskrbi tudi za razločno sliko na sončni svetlobi.

Škoda, ker ni dvojedrnika Škrate elektrone v notranjosti ob podpori 512 MB delovnega spomina naokoli pošilja enojedrni gigaherčni procesor, ki se zna pri hudi večopravilnosti precej upehati, včasih pa se telefonu malce kolca tudi pri hitrejših prehodih med posameznimi meniji. Res škoda, da se niso odločili za dvojedrnika. Večino časa naprava sicer deluje gladko, se pa poraja vprašanje, kako se bo obnesel čez kakšno leto, ko bodo aplikacije strojno še zahtevnejše. Vsekakor vredno razmisleka, če se za nakup telefona odločate zdaj.

Manjši zaslon in relativna strojna podhranjenost pa po drugi strani omogočata daljši čas delovanja baterije. S kombinirano uporabo brskanja po medmrežju, družbenih omrežij, predvajanja glasbe in videoposnetkov z YouTuba ter vklopljeno brezžično povezavo je brez polnjenja zdržala kar dva dni.

Vmesnik je hiter in prijazen do uporabnika Prijetno presenečenje sta tudi nameščen operacijski sistem Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) in uporabniški vmesnik HTC Sense 4. Kljub le enojedrnemu procesorju Android večino časa teče gladko, Sense pa je na račun optimizacije izgubil nekaj grafičnih učinkov. Kdor že ima izkušnje z androidnimi napravami, se bo na V-ju hitro znašel, saj drastičnih sprememb ni, je pa nekaj manjših popravkov, ki vam bodo hitro zlezli pod kožo.

Kako se obnese kot fotoaparat?

One V s svojim 5-megatočkovnim fotoaparatom, ki je sposoben zajemanja slik pri ločljivosti 2592 x 1944 točk, sicer ne more konkurirati 8-megatočkovnim pošastim preostale serije "One" (One X in One S), a vseeno omogoča nadpovprečno kakovost slik in bo popolnoma zadostoval za občasno nedeljsko fotografiranje. Zaradi nižje ločljivosti v primerjavi z močnejšimi vrstniki tako slikam manjka nekaj ostrine, barve pa so manj žive in so občasno videti malce sprane. Povprečni uporabniki tega ne bodo opazili, zahtevnejši pa bi lahko vihali nos.

Po drugi strani zelo navdušita skoraj instantno zajemanje slik in samodejno fokusiranje, ki je izjemno hitro in natančno. S pritiskom in držanjem zaklopke na zaslonu je mogoče zajeti tudi več fotografij zaporedoma.

Fotoaparat se izkaže tudi pri slabši osvetlitvi, celo nekoliko bolje kot pri idealnih pogojih, za kar z LED-bliskavico skrbi senzor BSI (Backside Illumination), prav tako pa so presenetljivo dobro videti slike objektov v premikanju. Za obdelavo slik so na voljo tudi številni dodatni učinki, od bolj zabavnih in posrečenih filtrov do nastavitev scenografije, ki omogočajo, da ujete trenutke resnično prilagodite svojim potrebam.

Kako se obnese kot kamera? Kameri, ki svojemu namenu služi zgolj povprečno, pretirane hvale ne gre izrekati. Kljub temu da je sposobna snemati v HD-ločljivosti 720p (1280 x 720), so videi vse prevečkrat zrnati, detajli pa razmazani.

Najboljši posnetki nastajajo pri močni svetlobi v zunanjem okolju, saj tam barve najbolj zaživijo, žal pa se vsa slika podre, ko kamero premikamo po različno osvetljenih območjih. Menjavanje intenzivnosti osvetlitve jo dostikrat zmede (sploh pri hitrih prehodih), zaradi česar je kontrast popačen. Razočara tudi digitalna povečava, ki ob močnem približanju precej poslabša kakovost slike. Primer si lahko ogledate tudi v našem videoposnetku.

Vreden prilastitve? Dobro vprašanje. Odgovor pa ni povsem preprost. HTC One V je vsekakor dober telefon, s katerim bo zagotovo zadovoljen vsak povprečen uporabnik, pa tudi kakšen bolj zahteven.

Deluje gladko, zmožen je poganjanja novih iger in aplikacij, je precej udoben pri spletnem brskanju in vsakodnevnih opravilih, ima spodoben fotoaparat, kakovosten zaslon izrisuje lepo sliko, zelo dobra (za pametni telefon) pa je tudi avtonomnost baterije. Kaj torej sploh še ostane velikim?

Hja, marsikaj. Vendar to niti ni toliko pomembno, saj to niso glavni konkurenti V-ja. Njegova osrednja tarča je srednji razred, kjer sta do zdaj bolj kot ne kraljevala Samsung in Nokia. In v primerjavi z njunimi trenutnimi proizvodi HTC-jev posebnež res blesti. Vendar je vprašanje, kako dolgo bo še. Kmalu namreč prihaja Samsungov Galaxy Ace II, ki bi lahko dobro zmešal štrene in se ustoličil kot nov kraljevič na prestolu srednjevelikih spremljevalcev.

Specifikacije: Dimenzije: 120,3 mm x 59,7 mm x 9.24 mm Teža: 115 g Procesor: enojedrni 1GHz Grafika: Adreno 205 Delovni pomnilnik (RAM): 512 MB Shranjevanje podatkov: do 4 GB notranjega spomina, do 32 GB microSD Operacijski sistem: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) Omrežje: GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz, HSPA 850/900/2100 Zaslon: 3,7-palčni zaslon na dotik z ločljivostjo 480 x 800 točk (16 milijonov barv) Predvajanje video datotek: 3gp, .3g2, .mp4, .wmv, .avi Predvajanje zvočnih datotek: aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma (posnetek zapiše v formatu .amr) Fotoaparat: 5 MP (2592 x 1944 točk) z avtofokusom , pametno LED-bliskavico in BSI senzorjem Kamera: HD snemanje v ločljivosti 720p (1280 x 720), (posnetek zapiše v formatu .mp4) Zvok: vgrajen zvočnik Beats Audio Baterija: Li-Ion, 1500 mAh Maksimalen čas pogovora: do 540 minut Maksimalen čas pripravljenosti: do 533 ur Povezljivost: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 Hitrost prenosa podatkov HSDPA (do 14,4 Mb/s), HSUPA (do 5,76 Mb/s) Priključki, vhodi, izhodi: microUSB 2.0, 3.5-mm vhod za slušalke, mikrofon Senzorji: merilnik pospeška, senzor osvetlitve, senzor bližine, glasovno izbiranje Cena v prosti prodaji:288 evrov