V času, ko so dobre dirkalne simulacije bolj redke kot dež v Sahari, je F1 2012 pravi dar z neba, saj prinaša adrenalinsko vzdušje, vrhunski vozni model in globino brez primere.
Suša na področju simulacij
V zadnjih letih so navdušenci nad resnejšim sobnim dirkaškim udejstvovanjem le redko prišli na svoj račun. Če odmislimo superiorna Gran Turismo 5 za PlayStation 3 in Forzo Motorsport 4 za Xbox 360, ugotovimo, da drugih tovrstnih komercialnih naslovov praktično ni. Za najbolj zagrete dirkače sta na voljo še manj znana, vendar odlična simulatorja rFactor in Race 07 (od izida obogaten še s številnimi razširitvami in dodatki), nato pa dolgo nič.
Ravno zaradi takšnega hudega pomanjkanja, je dirkaška skupnost pred dvema letoma močno pozdravila prihod nove simulacije Formule 1, F1 2010, ki so jo skovali pri programerski hiši Codemasters. Nova igra F1 tako ni pomenila zgolj vrnitve tega najelitnejšega, najprominentnejšega in najuglednejšega motošporta na igričarske platforme, kjer ni imel pravega predstavnika že vse od Grand Prix 4, ampak je tudi dahnila nekaj prepotrebnega življenja v opuščeno zvrst.
Neusklajeno z resničnostjo
Za mojstre kode je bil to zadetek v polno, zaradi česar so se odločili franšizo peljati naprej. Lani smo tako dobili še izboljšani F1 2011, letos pa se je pred nami znašla že tretja igra v seriji, F1 2012. Hja, malce pozen izid, boste porekli nekateri. Sezona F1 se namreč že bliža h koncu, saj je ostalo vsega le še šest dirk.
Datum izida morda res ni najbolj posrečen, ampak vseeno precej bolje od prakse v 90-ih, ko so sicer nenadkriljivi Microprosovi GP-ji vsebovali dve leti stare podatke. Poleg tega bi nam bolj aktualnejši izid kaj malo koristil, v kolikor bi to pomenilo nespolirano in pomanjkljivo vozniško izkušnjo. Kakšen kompromis je včasih torej potreben.
Pripravite se na izčrpne treninge
F1 2012 je od svojih dirkaških sorodnic različna približno toliko, kot resnična formula 1 od navadnega cestnega dirkanja. Več milijonov evrov vredni dirkalniki so namreč izredno kompleksne, živčne in neodpustljive zverine, kar še kako rade pokažejo že ob trenutku voznikove neprevidnosti. Zato vas že pri prvem zagonu igra najprej zaluča v avtošolo, da se s svojim novim prijateljem bolje spoznate.
Uvajanje vas tako poduči o pravočasnem zaviranju, pravilni vožnji skozi šikane, idealni liniji, različnih pnevmatikah in o osnovah nastavitev za čim bolj dinamično vožnjo. Celotno testiranje na, ne pretirano vznemirljivi, progi v Abu Dhabiju pa morate opraviti z odliko, če želite pridobiti status certificiranega voznika in konkurirati največjim mojstrom za volanom.
Nepotrpežljivci, ki bi se radi čim prej pognali v središče akcije, lahko sicer šolanje tudi preskočite, kar pa močno odsvetujem (sploh novincem) saj se utegnete hitro znajti goli na prepihu. Ne samo, da vam bo bolid uhajal v vse smeri in ne boste imeli pojma kaj storiti, ko bodo na armaturki podivjale utripajoče lučke, ampak vam bo tuja tudi uporaba naprednih sistemov pomoči, kot sta DRS in KERS, ki pomagata pri prehitevanjih in hitrejših speljevanjih iz ovinkov.
Nadenite si čelado, zapnite kombinezon in zapnite pas
Ko se končno lotite pravega dirkanja, boste ugotovili, da krotenje 750-ih konjskih moči res ni mačji kašelj in da prava dirkaška legenda lahko postanete le s temeljitim študiranjem prog, iskanjem pravih nastavitev, predvsem pa mnogo kilometrine. Vozni model je sicer izredno prilagodljiv, tako da si ga lahko resnično prikrojite po svojih potrebah, vseeno pa velja opozoriti, da tudi pri najlažji stopnji ne pričakujte arkadnosti Need for Speeda.
Medtem, ko bodo izkušeni mački raznorazne asistence le ošvrknili z zaničljivim pogledom in se na progo zapodili v svojem zguljenem dirkaškem sedežu z Logitechovim volanom G27, bodo začetniki opcijsko pomoč še kako pozdravili. Vklopite lahko regulacijo zdrsa pogonskih koles, avtomatsko prestavljanje in zaviranje, idealno linijo, na voljo pa je tudi omejeno število prevrtavanj časa, kar omogoča, da popravite nekatere svoje napake.
Izlet s steze že ob najmanjši nepazljivosti
Vsak izlet s ceste in bližnje srečanje z okoliškimi ograjami namreč pusti bolj ali manj občutne posledice pri nadaljnji vožnji. Hujša trčenja bodo ob izklopu neranljivosti botrovala (pre)hitrim končanjem dirk, izlet na pesek ali travo, pa slabšemu oprijemu cestišča in potencialnim obiskom boksov. Za mešanje štren med dirko skrbijo še dinamične vremenske razmere, ki vas prisilijo v prilagoditev taktike, pričakujte pa tudi kazni za nedovoljena prehitevanja in prekomerno sekanje ovinkov.
Vendar ne mislite, da vse to kaj kvari igralno izkušnjo. Ravno nasprotno, močno prispeva k njej in poskrbi za enkratno vzdušje, kakršnemu ljubitelji dirkanja nismo bili priča že lep čas. K temu pripomoreta tudi odlična grafika in realističen zvok brenčanja motorjev.
V vlogi mehanika
Kdorkoli bo želel posegati po najboljših rezultatih in se kosati z najboljšimi, tako računalniško vodenimi, kot živimi nasprotniki, si bo prej ali slej moral umazati kolena in zlesti pod podvozje dirkalnika. Nastavljate lahko malo morje podrobnosti, od vzmetenja in prestavnega razmerja, pa vse do stopnje podtlaka in razporeditve teže, med samo dirko pa lahko na multifunkcijskem volanu uravnavate tudi dovod goriva in zavorno silo. Res podroben in globok sistem.
Premagajte vseh šest prvakov
Svoje dirkaške sposobnosti boste lahko preizkusili na treh osrednjih področjih, od katerih je novost t.i. šampionski modus. Tu se v vnaprej določenih scenarijih pomerite proti vsem dozdajšnjim prvakom, ki tekmujejo v letošnji sezoni – Schumacherju, Vettlu, Alonsu, Hamiltonu, Räikkönenu in Buttonu – cilja pa je seveda, da jih enega za drugim premagate.
Ostala dva načina sta še sezonski izziv, kjer se morate kot novinec dokazati v desetih dirkah in se povzpeti na sam vrh, ter najbolj poglobljen način, kariera, ki od vas zahteva največ predanosti, saj vas čaka celotna sezona, ki vključuje naporne treninge, kvalifikacije in dolge dirke. Na žalost se je poslovil modus Grand Prix, kjer ste lahko celotno sezono odpeljali v čevljih enega od resničnih voznikov, katerih izbira je sedaj omejena le na običajno hitro dirko.
Brezkompromisna zmaga
V eni od najbolj zanimivih, nepredvidljivih in divjih sezon v zadnjih letih, smo dobili tudi prav takšno igro, ki igralca prepriča, da sedi v pravem kokpitu, občuti vročino pod zaščitnim kombinezonom, adrenalin pri prehitevanjih, vznemirjenje pri štartu in nepojmljivo veselje ob tesni zmagi. Boljše občutke vam lahko nudi le še pravo dirkanje, o katerem pa večina lahko žal le sanja. F1 2012 je zatorej obvezen naslov za vse prave virtualne dirkače in ljubitelje Formule 1, ki jim niso tuji pojmi, kot so prekrmarjenje, podkrmarjenje in zakrilca.
Ocena: 89
Zvrst: dirkalna simulacija
Razvijalec: Codemasters
Založnik: Codemasters
Igralne platforme: PC, PlayStation 3, Xbox 360
Lestvica ocen
1-10 - Se ne dotaknem, tudi če mi igro iz same ljubezni podari punca/žena/mama.
11-20 - Vzamem, če mi igro kdo podari, in plošček uporabim kot podstavek za pivo.
21-30 - Igram, ker sem mazohist.
31-40 - Bi igral, če bi mi tatovi odnesli vse drugo.
41-50 - Igre bi se lotil samo v službenem času.
51-60 - Igra ima nekaj dobrih elementov, ki pa ne odtehtajo slabih strani.
61-70 - Kot privrženec dotične zvrsti bom v igri užival.
71-80 - Zelo solidna igra, do odličnosti ji ne manjka veliko.
81-90 - Odlična igra z elementi klasike.
91-100 - Kupim kar dva izvoda; enega za igranje, drugega za občudovanje v vitrini.