Ameriški ponudniki interneta so razkrili načine, kako bodo uveljavljali novo zakonodajo, s katero želijo preprečiti nezakonite prenose avtorsko zaščitenih vsebin.
Čez nekaj dni bodo v ZDA začela veljati nova pravila, imenovana "six strike" (dobesedno šest napak, v tem primeru pa šest kršitev), ki so jih tamkajšnji internetni ponudniki sprejeli v sodelovanju z organizacijama za varovanje avtorskih pravic MPAA (Motion Picture Association of America) in RIAA (Recording Industry Association of America).
Vsak ponudnik bo ukrepal po svoje
Domnevne kršitelje, ki prenašajo glasbo, filme ali druge avtorsko zaščitene vsebine, bo Time Warner sprva obveščal s pojavnimi okni (pop-up), potem pa jih bo še usmerjal na stran s pripadajočimi izobraževalnimi vsebinami in jim tako skoraj onemogočil ali vsaj okrnil možnosti deskanja po internetu.
Podobno bo ravnal AT&T – tistim, ki jim dokaže nezakonite prenose, bo onemogočil dostop do spletnih strani, ki so jih najpogosteje obiskovali.
Verizon Wireless pa se je odločil, da bodo kršitelje iz vrst svojih naročnikov interneta opozarjali z elektronskimi sporočili ali kar s telefonskimi klici. Če pa to ne bi zaleglo, sledi nekajdnevna upočasnitev internetne povezave.
Internetni ponudniki postajajo policisti in sodniki v enem
Zagovorniki internetnih pravic nasprotujejo novim metodam, ker daje internetnim ponudnikom sporne pravice nadzora prometa in izvajanje ukrepov brez možnosti uporabnikovega zagovora ali pritožbe. Politika "six strike" internetnim ponudnikom namreč omogoča, da kršiteljem prireja (torej upočasnjuje ali celo ustavi) internetne storitve, tiste, ki se za opozorila ne zmenijo, pa lahko tožijo.
Toda ali lahko internetni ponudniki zanesljivo ugotovijo, kdo je storilec? Sodnik v zvezni državi Kalifornija je pred kratkim razsodil, da le naslov IP, na katerega je nezakonito prenesena datoteka, še ne more biti zadostni temelj za kazenski pregon, internetni ponudniki pa se bodo pri svojem dokončnem odločanju o krivdi in kršitelju sklicevali prav na naslov IP.