Ponedeljek, 25. 5. 2015, 17.24
8 let, 7 mesecev
Nasveti za zaščito pred zlonamernimi aplikacijami
Podjetje McAfee, ki izdaja istoimensko protivirusno zaščito, je v poročilu o računalniških grožnjah za leto 2014 ugotovilo, da je število različnih zlonamernih programov, ki napadajo mobilne naprave, glede na leto prej zraslo za 112 odstotkov. Unikatnih mobilnih virusov, trojanskih konjev, črvov, primerkov ransomwara (ta zaklene podatke in zanje zahteva odkupnino) in drugih zlonamernih programov so pri McAfeeju lani tako našteli več kot pet milijonov. Zdaj je številka najbrž še višja.
Zlonamerne aplikacije, ki si za tarče izbirajo mobilne naprave, imajo praviloma en sam cilj – krajo. Tatovom, ki s tovrstnimi aplikacijami priložnost iščejo na mobilnem trgu, po okužbi pametnih telefonov in tablic ponavadi posredujejo osebne podatke (uporabniška imena in gesla, imena naprav). Nekatere si znajo celo prilastiti sredstva, najsi gre za zlorabo sporočil SMS ali e-bančništva. Uporabnik sodobne tehnologije do spletnih storitev namreč čedalje pogosteje dostopa prek mobilne naprave. Kako se torej lahko zaščitimo?
Omenjeni servisi samodejno nadzirajo vse nove aplikacije, ki postanejo del ponudbe. Čeprav je sistem mogoče pretentati, bodo morebitne zlonamerne aplikacije odstranjene zelo hitro, težavnejše maskiranje prave narave tovrstnih aplikacij pa sicer že na začetku odvrne večino njihovih razvijalcev.
Kot kažejo podatki Googla, ima uporabnik, ki za nalaganje aplikacij uporablja izključno Google Play, manj kot 0,1 odstotka možnosti, da svojo napravo okuži z virusom. Uporabnik, ki aplikacije namešča iz drugih virov, pa kar od 0,7 odstotka do enega odstotka.
V deležu mobilnih naprav, okuženih z zlonamernimi programi, vodi Rusija, kjer so neuradni servisi za prenos aplikacij zelo priljubljeni. Google ugotavlja, da z mobilnim virusom ali trojanskim konjem sobiva vsak tretji ruski uporabnik.
Pomembno je tudi takojšnje nameščanje nadgradenj mobilnega operacijskega sistema, kadar te postanejo na voljo. Mnogo uporabnikov z njimi odlaša, saj tovrstne posodobitve (še posebej pri Androidu) pogosto trajajo malce dlje. A nekaj minut, potrebnih za ponoven zagon telefona, zagotovo odtehta neprijetnosti, ki bi jih lahko povzročil virus.