Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
22. 1. 2015,
14.38

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Google mediji novice Matic Tomšič

Četrtek, 22. 1. 2015, 14.38

8 let, 7 mesecev

Ljudje bolj zaupajo Googlu kot novinarjem

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Spletni iskalniki, kot je Google, so za številne posameznike postali bolj zaupanja vreden vir novic in informacij od tradicionalnih (internetnih) medijev, kaže nedavna raziskava.

Raziskava največjega podjetja za odnose z javnostmi na svetu Edelman, v kateri je sodelovalo 27 tisoč oseb z vsega sveta in iz vseh demografskih skupin, je dokazala, da se ljudje pri spremljanju aktualnih novic in informacij raje kot na tradicionalne medije obrnejo na spletne iskalnike. Razlog za to, da kar 64 odstotkov v raziskavi sodelujočih posameznikov bolj kot poročevalcem internetnih ali klasičnih medijev zaupa iskalnikom, je ta, da Google in druščina na enem mestu zbirata informacije z vseh vetrov. Ljudje namreč ne želijo biti priklenjeni le na en vir informacij – z rezultati iskanja lahko najprej vidijo širšo sliko, nato pa se odločijo, kako in kje bodo nadaljevali branje, ugotavljajo avtorji raziskave. Še lani je tradicionalnim medijem sicer zaupalo 65 odstotkov ljudi.

Iz rezultatov raziskave je še razvidno, da je za hiter zasuk polov najbolj zaslužna generacija oseb, rojenih med letoma 1980 in 1994 (generacija Y ali tako imenovani milenijci). Med njimi je namreč kar 72 odstotkov posameznikov, ki za primarni vir novic in raje kot New York Times izbere Google.

Novičarski portali, časopis in TV še vedno pred Facebookom Čeprav novic in vesti uporabniki Googla, Yahooja in preostalih ne bi našli brez novinarjev, ki jih ustvarjajo, lahko druge morda vseeno malce pomiri dejstvo, da so tradicionalni mediji še vedno korak pred družbenimi omrežji.

Ker so relevantne vsebine na Facebooku, Twitterju in drugih vozliščih za digitalno mreženje premalo regulirane, da bi jih lahko jemali resno, bo preteklo še nekaj vode, preden bodo lahko resno ogrozila novičarske spletne portale, tiskane medije, televizijo.

Kljub temu zaradi ogromnega bazena uporabnikov že postajajo čedalje pomembnejša izhodišča za širjenje vsebin, ki nastajajo pod okriljem tradicionalnih medijev. Ko določena novica postane viralna, to v zadnjih letih praviloma pomeni, da je zaslovela na Facebooku, Twitterju ali YouTubu.

Ne spreglejte