Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Sreda,
23. 12. 2015,
15.31

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

nasveti Matic Tomšič

Sreda, 23. 12. 2015, 15.31

7 let, 1 mesec

Kako tehnologijo razložiti tistim, ki je ne razumejo

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Ste oseba, ki je v krogu sorodnikov in prijateljev s sodobno tehnologijo seznanjena najbolje in zato vselej zadolžena za pojasnjevanje vsega, kar je digitalno? Preberite, kako se s tem bojujemo mi.

Ti si dober z računalniki, zagotovo boš vedel … Odraščanje ob računalniku, programih in videoigrah ter skoraj 20 let ljubiteljskega, v zadnjih letih tudi delovnega ukvarjanja s sodobno tehnologijo prinaša določeno odgovornost. Postal sem oseba, ki redno prejema vprašanja, povezana z računalniki, mobilnimi telefoni, Facebookom, brezžičnim internetom, Windowsi. Zakaj deluje tako počasi? Aplikacija se mi sesuva. Kako blokiram objave tega človeka? V kuhinji ni signala. Kaj je to, zraven je rdeč križec, je nevarno?

Zelo rad priskočim na pomoč, a odgovarjanje na takšna vprašanja je težko, če oseba, ki je vprašanje postavila - največkrat gre za starše in sorodnike -, sodobni tehnologiji ne sledi oziroma z njo ni seznanjena najbolje. Pri reševanju kakršnekoli tehnološke problematike zato vedno sledim šestim spodaj opisanim smernicam.

Poskusite ohraniti mirno kri Ali tudi "neumna vprašanja ne obstajajo, obstaja le nepotrpežljivost tistega, ki nanje odgovarja". Ko oseba, ki ji poskušamo pojasniti, zakaj na spletne povezave ni treba klikati dvakrat, tega ne dojame v trenutku, nam lahko hitro popustijo živci. Saj je vendar tako logično!

A razumeti je treba, da so tovrstne zadeve nekaterim mimobežna opravila, s katerimi se srečujejo večkrat dnevno in o njih sploh ne razmišljajo več, ker so jim zlezle pod kožo. Za tiste, ki se z njimi šele seznanjajo, pa so popolna neznanka. Na to se spomnite naslednjič, ko vas bo nekdo vprašal, če je internet na računalniku že nameščen ali ga je treba kupiti posebej.

Uporabljajte terminologijo … izraze, ki jih bo razumel tudi učenec, ne le učitelj Za uspešno približanje tehnologije manj veščim je ključna učinkovita komunikacija, ki naj izvira iz uporabe preprostih in lahko razumljivih besed. Priporočljivo je ogibanje tujkam (chat oziroma čet namesto pogovorno okno na Facebooku, na primer) in sledenje izrazom, na katere bo slušatelj naletel tudi, ko se bo z računalnikom, telefonom, aplikacijo ali drugo tehnološko zadevo ukvarjal sam. S tem mu boste prihranili morebitno mrzlično iskanje funkcij, ki jih ni tam, kjer bi morale biti, sebi pa (ponoven) klic na pomoč.

Nekatere tehnične podrobnosti je bolje zadržati zase Ko s sodobno tehnologijo seznanjate začetnika, se ne trudite s preveč podrobnimi razlagami. Če skupaj sestavljata računalnik, na primer, ob pregledu komponent grafično kartico predstavite kot ta zadeva skrbi za sliko, nanjo priklopimo zaslon, trdi disk kot sem shranjujemo slike in igre, izhode USB pa v te luknje gresta kabla miške in tipkovnice. Če je govora o pametnih telefonih ali tablicah, se, če vas za to nihče ne prosi, ne lotevajte pojasnjevanja razlik med Androidom in iOS-om ali kaj pravzaprav sploh sta.

Opozorite na pomembnost zasebnosti in varnosti Ključni poudarki pri tem naj bodo:

- Gesli abc123 ali 123456 nista primerni za zaščito e-pošte, računa na Facebooku, hišnega brezžičnega omrežja ali spletnega bančništva. Prav tako odpadejo osebna imena, imena mačk in psov ali poskusi premetenosti, ko je geslo geslo.

- Ko jih neznanec prek e-pošte prosi za denar, osebne podatke ali ponovno prijavo v enega od uporabniških računov, gre zagotovo za prevaro. Če jih za to prek e-pošte prosi znanec, naj bodo pozorni na verodostojnost njegovega e-poštnega naslova, vsekakor pa prošnjo preverijo še po telefonu ali s srečanjem v živo. - Prepovejte jim klikanje na povezave v e-poštnih sporočilih neznanih pošiljateljev in spletne oglase, ki obljubljajo nemogoče (podaljšanje moškosti, dobitek na loteriji). Staknili bodo računalniški virus (kot je tale), trojanskega konja ali vohunske zlonamerne programe (tako imenovani spyware).

- Razlika med javnimi objavami in zasebnim sporočanjem. To velja predvsem za Facebook - na spletu je mogoče najti brezštevilne primere uporabnikov, ki so zid na Facebooku zamenjali za pogovorno okno in javno objavljali intimne podrobnosti svojega življenja in razmerij. Ne imejte previsokih pričakovanj Ne pričakujte, da boste z osebami, ki se v svet tehnologije šele podajajo, kmalu, če sploh kdaj, debatirali o prednostih novih operacijskih sistemov, vojni med Googlom in Androidom ali o tem, zakaj so videoposnetki mačk postali internetna senzacija.

Iz izkušenj namreč vemo, da se večina ljudi, ki bi jih prej lahko označili za tehnološke analfabete, za računalniško opismenjevanje odloči, ker si želi lažje komunikacije s sorodniki in prijatelji (Facebook, Skype), zapolnitve prostega časa in dostopa do informacij (internet) ali preprosto ostati v stiku s sodobnostjo. Če česa ne veste, to priznajte Če boste zaradi lastnega ega podajali iz trte izvite napačne informacije in bo oseba, ki jih potrebuje, prave in uporabne izvedela iz drugega vira, ne boste dolgo tisti, čigar tehnološkim nasvetom gre zaupati.

Ne spreglejte