Torek, 29. 1. 2019, 16.31
5 let, 9 mesecev
Applov program za videotelefonijo ima prisluškovalnega hrošča
Kako je programski spodrsljaj prelevil iPhone v prisluškovalne naprave
Apple je priznal napako v programu FaceTime, zaradi katere klicatelj lahko za kratek čas sliši in včasih tudi vidi, kaj se dogaja pri klicanem, še preden ta sprejme dohodni klic. Popravek napovedujejo še za ta teden.
Applov program za videotelefonijo FaceTime ima neprijetno napako, ki se pokaže, če klicatelj in klicani oba uporabljata različico programa 12.1 ali novejšo. Klicana naprava namreč za kratek čas posreduje zvok, ob pritisku tipke za vklop tudi sliko – vse to brez vednosti klicanega in še preden se ta oglasi na dohodni klic.
“None of your secrets are secret, guys, and privacy is dead.” - @ChristineRomans
— CNN (@CNN) January 29, 2019
A bug in Apple's FaceTime software allows people to hear and see the person they are calling, without the recipient even picking up the call. Here's how to prevent it: https://t.co/dikc5MolNc pic.twitter.com/LKqg7GeLX3
Ta napaka praktično vsakomur z iPhonom omogoča neovirano poslušanje kogarkoli, ki prav tako uporablja iPhone. Če klicanemu zvoni njegov iPhone, ga klicatelj najbrž že sliši.
Predvidevajo, da gre za pomanjkljivost v funkciji skupinskih klicev, ki zmede program in ga še pred sprejemom klica prepriča o aktivaciji mikrofona, so zapisali na portalu 9to5Mac. Prisluškovanje se konča, ko se po večjem številu zvonjenj brez odgovora poskusi vzpostavitve klica ustavijo.
hearing about the new #Apple facetime update got me like: pic.twitter.com/CdtMthzcxZ
— 🍊 (@jesuismahat) January 29, 2019
Do popravka najbolje izklopiti FaceTime
Popravek naj bi Applovi strokovnjaki že razvili in ga bodo, kot napovedujejo, postopoma omogočili uporabnikom še v tem tednu. Videti je, da so kot vmesen korak onemogočili vzpostavitev skupinskih klicev, še poročajo ameriški tehnološki portali.
How to turn off FaceTime and avoid Apple's eavesdropping bug https://t.co/nDPUQJHVSu pic.twitter.com/d4rl8hqDTX
— CNN (@CNN) January 29, 2019
Med tistimi, ki svetujejo, da je do uveljavitve popravka najbolje v nastavitvah naprave popolnoma onemogočiti funkcionalnosti FaceTime, sta tudi prvi mož Twitterja Jack Dorsey in guverner zvezne države New York Andrew Cuomo. Drugi je poudaril, da ga zelo skrbi ta neodgovorni hrošč, ki ga je mogoče izkoristiti v zlonamerne namene.
Dvojna ironija
Omenjeno prisluškovalno napako so odkrili - kako ironično - na ameriški nacionalni dan zasebnosti, ki ga močno zagovarja prav prvi mož Appla Tim Cook.
Vse to se Applu dogaja po tem, ko se je prejšnji mesec v Las Vegasu bahal, da je pri njem dobro poskrbljeno za varovanje zasebnosti. Po vzoru pregovora, da tisto, kar se zgodi v Vegasu, ostane v Vegasu, so nedaleč od prizorišča sejma Consumer Electronics Show, ki se ga sicer niso udeležili, postavili ogromen plakat, na katerem so napisali: "Kar se zgodi na iPhonu, ostane na iPhonu."
Less than 3 weeks ago, Apple ran this ad in Vegas at CES. Now this? 😂 https://t.co/h8Z1pziiXz pic.twitter.com/W1oOMMoJ7o
— Alex Onaindia (@AOnaindia) January 29, 2019
2