Facebook razvija rešitev, s katero bi preprečili objavo fotografij, ki bi jih uporabniki lahko pozneje obžalovali.
Mnogo uporabnikom Facebooka se je že zgodilo, da so kdaj javno objavili kakšno fotografijo, pozneje, največkrat takrat, ko so učinki alkoholnih promilov popustili, pa to odločitev zaradi nerodne vsebine ali videza obžalovali. Izbris fotografije ni več dovolj, saj so je že delili na tem ali drugem družbenem omrežju, razposlali, shranili …
Bolje preprečiti kot zdraviti
Dobra novica za vse tiste, ki ne bi želeli, da se jim to še kdaj ponovi (pa niso pripravljeni zmanjšati svojega žurerskega ritma): Facebook razvija rešitev, ki bo združila tehnologijo razpoznave fotografije in obrazov ter umetno inteligenco in tako odkrila fotografije, na katerih je nekdo pregloboko pogledal v kozarec. Uporabnika bo Facebook pred objavo še enkrat izrecno vprašal, ali si res želi, da bi to fotografijo videla njegov šef ali njegova mati.
To je le eden od načrtov, ki jih je šef Facebookovega laboratorija za umetno inteligenco Yann LeCun razkril za časopis Wired. Omenjena funkcionalnost bo le ena v digitalnem pomočniku, ki ga razvijajo v tem laboratoriju. LeCun si v prihodnosti v tem pomočniku želi videti tudi odkrivanje poskusov objav, kjer bi bil na fotografiji nek drug uporabnik, ki za to objavo ni dal svojega dovoljenja.
Kaj vse bo zmogel digitalni pomočnik?
Facebook že uporablja tehnologije razpoznave obrazov, kar uporabnikom pomaga pri pravilnem označevanju oseb na fotografijah. Že nekaj časa pa te rešitve skušajo nadgraditi tudi z algoritmi umetne inteligence; primer take uporabe je analiza uporabnikovega vedenja na družbenem omrežju z namenom izbire najprimernejših novic za prikaz. Naslednji korak, napoveduje LeCun, bo analiza besedila objav v statusih, ki bo omogočila predlaganje pripadajočih oznak hashtag. V neki bolj oddaljeni prihodnosti bo po LeCunovih besedah lahko celo posredoval pri odnosih med uporabniki.
Le da ne bo preveč vsiljiv in "pameten"
Toda ali si bomo uporabniki želeli, da računalnik, pa naj bo še tako pameten, usmerja naše odnose z drugimi posamezniki? Najmanj, kar ob tem pričakujemo, je, da taka funkcionalnost ne bo privzeto vklopljena ali kakorkoli drugače uporabljena brez naše vednosti in izrecne privolitve.