Četrtek, 19. 11. 2015, 13.07
8 let, 7 mesecev
Daljinec+ za SiOL TV: mobilna aplikacija, ki brez težav nadomesti daljinec
Preklapljanje kanalov SiOL TV z aplikacijo namreč poteka prek spletne povezave, kar pomeni, da na komunikacijo med daljincem in BOX-om ne vplivajo morebitne vmesne fizične ovire, ki bi zmotile potovanje signala. Tudi pritiski na gumbe, v tem primeru navidezne v aplikaciji, BOX zazna takoj, gumbi pa se ne morejo obrabiti ali zatikati kot pri pravem, izvirnem daljincu. Aplikacija ponuja tudi nekaj priročnih funkcij, kot sta ustvarjanje seznama za poznejši ogled oddaj in predlaganje aktualnih vsebin.
Da bi vzpostavili povezavo med pametnim telefonom ali tablico z digitalnim daljincem in TV-komunikatorjem BOX, se morata napravi najprej najti v istem internetnem omrežju. Pri našem preizkusu smo tu naleteli na prvo oviro.
BOX, ki je bil na mrežni usmerjevalnik priklopljen s kablom, smo morali v nastavitvah povezati z lokalnim brezžičnim omrežjem (nanj smo se predhodno povezali tudi s pametnim telefonom). V nasprotnem primeru ga aplikacija Daljinec+ namreč ni prepoznala. Da bi dobili odgovor, ali je šlo v našem primeru zgolj za napako v omrežju, bo najverjetneje treba počakati na morebitne odzive uporabnikov.
S pritiskom na eno od ikon v zgornji vrsti od leve proti desni odpremo ali aktiviramo:
– grafični prikaz vseh programov, s pritiskom na sličico programa BOX preklopi nanj,
– tipkovnico za vnos znakov, ki je uporabna, če je treba na primer vtipkati geslo brezžičnega omrežja,
– deljeni zaslon z informacijami o trenutno gledani oddaji in nadaljnjem sporedu kanala, na katerem smo,
– tihi način (ponoven pritisk znova vklopi zvok),
– izklop in ponoven vklop BOX-a. Tri ikone v spodnji vrsti medtem zastopajo (od leve proti desni):
– osrednjo konzolo daljinca (Tukaj najdemo klasične gumbe, namenjene preklapljanju med programi, uravnavanju ravni glasnosti, dostop in premikanje po menijih, kjer najdemo vse nastavitve, ter snemanje programov, predvajanje in vrtenje posnetega naprej ali nazaj.),
– številčnico za dostopanje do programov z vnosom njihove zaporedne številke,
– seznam vseh programov s trenutno predvajanimi vsebinami in dodatnimi informacijami.
Med televizijskimi oddajami je mogoče preklapljati tudi z drsno ploščico na zaslonu pametnega telefona, do nje dostopamo z dvakratnim pritiskom ikone številčnice:
Ko jo uporabljamo, je vmesnik na TV-zaslonu videti takole:
Oddaje, ki uporabnika zanimajo, je mogoče dodajati v zbirko Moj izbor in si jih takoj ali pa do sedem dni pozneje – ta možnost bo na voljo v prihodnjih dneh – ogledati prek BOX-a ali aplikacije TViN (za kar je treba biti prijavljen z uporabniškim računom Moj Telekom).
Na začetni strani prenovljene aplikacije Daljinec+ so trenutno najbolj aktualne vsebine in oddaje (Izpostavljeno), ki jih aplikacija uporabniku predlaga glede na njegove navade gledanja SiOL TV.
TV-vsebine je v prenovljenem sporedu mogoče filtrirati glede na kanal, datum in čas. S klikom na majceno ikono televizije ob naslovu si jih lahko ogledamo na BOX-u ali pa v aplikaciji TViN. Če te še nimamo, nas bo Daljinec+ preusmeril do namestitvene datoteke.
Ena od glavnih novosti v aplikaciji Daljinec+, zavihek Najbolj gledano, ponuja možnost spremljanja priljubljenosti posameznih programov med slovenskimi gledalci televizije.
Predstavitveni videoposnetek aplikacije Daljinec+:
Za nameček je upravljanje BOX-a z aplikacijo bolj zanesljivo in konstantno, saj je komunikacija med njo in televizijsko škatlico v celoti digitalna in neodvisna od zatikanja gumbov ali sostanovalcev, ki se sprehajajo med BOX-om in gledalcem. BOX lahko z aplikacijo upravljamo tudi, če smo v drugem prostoru.
Škoda torej, da sta priročnost in funkcionalnost aplikacije Daljinec+ omejeni le na BOX. V prihodnosti bi si želeli predvsem možnost povezave aplikacije s pametnimi TV, ki jih danes posvaja vse več slovenskih gospodinjstev.