Torek, 17. 2. 2015, 15.01
7 let, 1 mesec
Ali vaš pametni telefon še potrebuje zaščito zaslona?
Ko so trg mobilnih naprav nekako po letu 2007 začeli prevzemati telefoni z velikimi zasloni in brez tipkovnic, je priporočljiv, če ne že kar obvezen nakup za uporabnike postala plastična folija, ki so jo prelepili čez zaslon svojih telefonov in tako zaščitili občutljivo steklo. Tega je folija zavarovala pred praskami, ki so se na zaslonih najzgodnejših modelov pametnih telefonov pojavile že, če jih je nekdo samo grdo pogledal, kaj šele, če smo napravo pospravili v isti žep kot ključe ali kovance. Čeprav plastična folija zaslon zaščiti pred poškodbami, ni brez pomanjkljivosti. Ker predstavlja oviro med površino in uporabnikovim prstom, bo odzivnost zaslona, še posebej pri modelih nižjega cenovnega razreda z manj kakovostnimi komponentami, morda slabša. Če smo med lepljenjem folije premalo previdni, lahko med njo in zaslonom nastanejo zračni mehurčki ali pa se vmes ujamejo delci prahu oz. druge smeti. Je dodatna plast zaščite torej smiselna?
Ker je steklo Gorilla Glass trše od kovinskih predmetov, kot so ključi, kovanci, žeblji in celo kuhinjski noži, ga stik z njimi ne poškoduje. Na spletni strani YouTube lahko najdete ogromno videoposnetkov, ki dokazujejo, kako zelo odporni so zasloni, narejeni iz materiala Gorilla Glass, in kako se obnesejo v primerjavi s folijami, ki naj bi ščitile zaslonsko steklo (primer ena, primer dve).
Podjetje Corning priporoča, da zaščitno folijo v kombinaciji s steklom Gorilla Glass uporabite le takrat, ko obiščete plažo. Če v žep ali etui, v katerem imate spravljen telefon, zaide pesek, obstaja možnost, da bo z nenehnim drgnjenjem ob površino opraskal zaslon. Gorilje steklo sicer ni imuno niti proti nekaterim redkim kovinam in zelo trdim snovem, kot je diamant.