Ponedeljek, 24. 11. 2014, 11.17
8 let, 8 mesecev
Zakaj nihče ne bo odgovarjal za posledice poplav?
Revizija računskega sodišča je pri urejanju zaščite pred poplavami po besedah zdajšnjega predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela pokazala odgovornost države, ki med letoma 2007 in 2014 ni znala učinkovito porabiti evropskih sredstev za ureditev tega področja.
Čeprav so ugotovili, da denarja niso izkoristili zaradi pomanjkanja konkretnih projektov za zmanjšanje škodljivega delovanja voda, ki so nujno potrebni za tovrstno črpanje, se tu njihovo ukrepanje konča.
Naj dodamo, da je sicer Vesel kot "krivce" za neurejene razmere izpostavil vse pristojne ministre za okolje v tem obdobju, in sicer Janeza Podobnika, Karla Erjavca, Roka Žarniča, Franca Bogoviča in trenutnega ministra Dejana Židana. Ti so odgovornost zavrnili.
"Zgolj ugotovitev nadzornega organa, da naj bi v določenem primeru obstajala odgovornost, še ne pomeni, da so podani pogoji za kazenski pregon," odgovarjajo na vrhovnem tožilstvu. Dodajajo, da morajo biti s potrebno stopnjo verjetnosti izkazani znaki konkretnega kaznivega dejanja, ki naj bi bilo storjeno, in okoliščine, ki kažejo na krivdo domnevnega storilca.
"Če katerikoli državni organ oceni, da so ti pogoji podani, je po zakonu dolžan to naznaniti tožilstvu in navesti dokaze, o ovadbi pa odloči državni tožilec, ki je vezan na ustavo in zakon," še pojasnjujejo.
Po njegovem mnenju pa so neuporabljena evropska finančna sredstva samo kamenček v mozaiku te težave. "Pasivizacija se je začela že pred približno desetimi leti, ko se je vodni sklad, v katerem so zbirala finančna sredstva, prenesel na področje energetike, kar je država takrat ocenila za prioriteto," je prepričan Šoltes.