Ivan Zidar, Dušan Črnigoj in Hilda Tovšak so le nekatera imena nekoč uglednih slovenskih gospodarstvenikov, ki bodo do konca leta svoje udobno domovanje zamenjali za posteljo za rešetkami.
A med tistimi, ki se bodo oziroma so se že znašli v katerem od slovenskih zaporov, najdemo tudi druge ugledne Slovence, je pa res, da obstaja možnost, da bo katerih od obsojenih zaprosil za katero od alternativnih oblik prestajanja kazni zapora, na primer za družbenokoristno delo, vikend zapor ali hišni zapor.
Tožilec Stojko že za zapahi
To na primer ni uspelo nekdanjemu murskosoboškemu tožilcu Robertu Stojku, ki so ga lani marca obsodili na leto in pol zaporne kazni zaradi prejemanja podkupnine. Višje sodišče je zaprosil, da bi kazen odslužil z delom v splošno korist, a se z njegovo željo ni strinjala tožilka, višje sodišče pa ji je sledilo. Stojko je tako od začetka marca za rešetkami mariborskega zapora.
Kmalu se mu bodo pridružili obsojenci v zadevi Čista lopata. Sedmerica je bila obsojena zaradi dogovarjanja in podkupovanja pri pripravi ponudb na javnem razpisu za gradnjo kontrolnega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika, medtem ko so Ivana Krofliča oprostili očitkov iz obtožnice. Senat višjega sodišča je kazni potrdil, pri treh obsojenih pa jo je znižal za tri mesece. Sodba je tako pravnomočna, na sodišču pa je, da obsojence zdaj pozove na prestajanje kazni.
Ivan Zidar, ki ima odprtih še nekaj postopkov na sodišču, bo moral za visoke zidove za leto in dva meseca, čeprav dvomimo, da bo kazen res odslužil. Dejstvo je namreč, da se zaradi slabega zdravstvenega stanja ne udeležuje niti razpisanih obravnav, zato lahko pričakujemo, da si bodo njegovi zagovorniki zagotovo prizadevali za eno od alternativnih oblik prestajanja zaporne kazni.
Obsojenci iz Čiste lopate čakajo na poziv
Za enako obdobje bo moral za zapahe tudi Dušan Črnigoj, ki je na koprskem sodišču še v procesu, saj se zagovarja zaradi domnevne zlorabe položaja pri prevzemanju Stavbenika. Za leto in dva meseca bo šla za rešetke tudi nekdanja prva dama Vegrada Hilda Tovšak, ki se je medtem na celjskem sodišču v primeru, ko so ji sodili, ker si je prisvojila denar delavcev, s tožilcem pogodila za dve leti zapora. Ker ima odrtih okoli 20 kazenskih postopkov, končni seštevek let, ki jih bo verjetno preživela v našem edinem ženskem zaporu na Igu, še ni znan.
Ivan Demšar bo moral v zapor za devet mesecev, Borut Farčnik in Srečko Gabrič za mesec več. Največ, in sicer dve leti pol, bo za zapahi preživel Tomaž Žibret, ki je bil v Kontroli zračnega prometa Slovenije odgovoren za obravnavo ponudb gradbenikov.
Višje sodišče o pritožbah v zadevi Merkur
Osmega maja bo znano tudi, kako bodo višji sodniki presodili o pritožbah v zadevi Merkur. Na okrožnem sodišču so namreč lani septembra zaradi zlorabe pravic ali položaja in ponareditev poslovnih listin nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža obsodili na pet let zapora, nekdanjega člana uprave Milana Jelovčana na dve leti, nekdanjo izvršno direktorico za finance Janjo Krašovec pa na leto in pol zapora. Leto in pol za zapahi grozi tudi nekdanjemu direktorju družbe Kograd Igem Otu Brglezu. Kot je znano, četverici očitajo, da je s preprodajo trgovskega centra Primskovo Merkur olajšala za več kot devet milijonov evrov.
Tudi Primorci grešijo
Če bo volja in čas, bo v tem letu jasno tudi, ali in za koliko časa bodo morali za rešetke nekdanji predsednik uprave Luke Koper Robert Časar, nekdanji poslanec Srečko Prijatelj, ki že prestaja štiriletno kazen zaradi podkupovanja, in poslovnež Marjan Mikuž, ki so jim sodili zaradi nepremičninskih poslov z Luko Koper.
Trojico je sicer senat koprskega okrožnega sodišča obsodil na zaporne kazni, in sicer je Časarju dosodil šest let, Prijatelju tri leta, Mikužu pa štiri leta zapora. Ker so se na sodbe pritožili, mora o njihovi utemeljenosti presojati še višje sodišče.
Danes končni govori v zadevi stečajnega upravitelja
Danes bo na ljubljanskem okrožnem sodišču potekalo sklepno dejanje v sojenju suspendiranemu stečajnemu upravitelju Branetu Goršetu, ki je obtožen zlorabe položaja pri vodenju stečaja Hranilno-kreditne službe Sicura. Če bo sodnica Dejana Fekonja presodila, da je kriv, se bo odvetnik zagotovo pritožil. A Gorše je že zdaj v priporu, in sicer bo tam vsaj do 15. maja, do katerega so mu pripor podaljšali. Za zapahi se je znašel zaradi nepravilnosti pri stečajnem postopku Hidre Koper.
Sojenje sodniku na stranskem tiru
Zaporna kazen grozi tudi suspendiranemu celjskemu sodniku Milku Škobrnetu, ki se skupaj še z dvema obdolžencema zagovarja zaradi domnevne podkupnine. Sojenje se je šele dobro začelo, a ga je sodnica Vladislava Lunder trenutno postavila na stranski tir, saj sodi v odmevnem procesu, kjer so se na zatožni klopi znašli nekdanja predsednika uprav Istrabenza in Pivovarne Laško Igor Bavčar in Boško Šrot ter Kristjan in Nastja Sušinski. Dejstvo je namreč, da so v primeru domnevnega oškodovanja Pivovarne Laško za dobrih 25 milijonov evrov zavarovali premoženje obdolženih, ukrep začasnega zavarovanja premoženja pa se izteče junija oziroma julija. Do takrat naj bi bila znana tudi sodba, sicer bodo lahko odbolženi ponovno razpolagali z zaseženim premoženjem.
Vedeževalci o Patrii
No, še vedno pa verjetno niti vedeževalci ne znajo napovedati, kako se bo končalo sojenje v zadevi Patria, kjer se zaradi domnevnih podkupnin ozirom poskusov dajanja ali prejemanja podkupnine zagovarjajo nekdanji premier Janez Janša, zdaj hudo bolan Jože Zagožen, poslovneža Walter Wolf in Ivan Črnkovič ter brigadir Anton Krkovič. Zaradi podkupovanja v Sloveniji so bile izrečene obsodbe v Avstriji in na Finskem, v Sloveniji pa se lahko zgodi, da bodo obtoženci oproščeni. Še letos.