Torek, 26. 8. 2014, 12.47
8 let, 7 mesecev
Vojaka, ki je ustrelil policista, ni več v bolnišnici (video)
V petek popoldne je bila oseba, ki je streljala na policista v Litiji, kmalu po storitvi prijeta, vendar je bilo pridržanje zaradi zdravstvenega stanja prekinjeno, so sporočili s Policijske uprave Ljubljana.
Včeraj je bilo osumljenemu vojaku Dušanu Petrovčiču pridržanje ponovno odrejeno in ponovno odvzeta prostost. Danes, ko je bil izpuščen iz zdravniške oskrbe, so ga policisti prevzeli in nadaljujejo izvajanje aktivnosti, povezanih s pridržanjem v prostorih policije.
V prihodnjih dneh ga bodo v dogovoru z ljubljanskim okrožnim državnim tožilstvom v Ljubljani po kazenski ovadbi zaradi kaznivega dejanja umora privedli k preiskovalnemu sodniku.
Obširneje je pojasnil proces zaposlovanja vse od leta 2009, ko je novembra tega leta s Petrovčičem sklenil pogodbo o zaposlitvi za določen čas desetih let.
Petrovčič je po pojasnilih Koresa pred zaposlitvijo uspešno opravil kandidaturo za prostovoljno služenje vojaškega roka, ki ga je tudi uspešno končal, nato pa zadostil vsem splošnim in posebnim pogojem. "Zadržkov za zaposlitev ni bilo," je poudaril Kores.
Petrovčič je od leta 2009 do leta 2012 opravljal dolžnost namerilca. "Leta 2012 je poveljniku pojasnil svoje zdravstveno stanje, saj je imel težave s prehranjevanjem in spanjem. Prosil je za premestitev na lažje delovno mesto," je pojasnil Kores. Petrovčiča so tako od leta 2012 večkrat premestili.
"Čeprav mu je poveljnik svetoval obisk službenega psihologa, on teh storitev v vojski ni izkoristil, zato mu je poveljnik julija 2012 predlagal obisk osebnega zdravnika," je povedal Kores. Takrat je odšel na bolniški dopust, kjer je ostal do leta 2013.
Onemogočen mu je bil dostop do orožja, po delovnopravni zakonodaji pa so mu morali zagotoviti ustrezno delovno mesto. Nato je delal v kuhinji.
Kot je še povedal Kores, je v Slovenski vojski od 7.300 zaposlenih okoli 50 ljudi, ki zaradi različnih vzrokov ne smejo razpolagati z orožjem.
Na vprašanje, ali bi lahko vojaka odpustili, ker je bil, medtem ko je bil zaposlen, nepravnomočno obsojen, je povedal, da tudi to ne bi bilo mogoče. Na eni strani imamo namreč disciplinski postopek, če zaposleni kakorkoli kvari ugled vojske, na drugi strani pa je kazenski pregon. Delovnopravna zakonodaja določa, da je mogoče takšnega delavca odpustiti šele po pravnomočni sodbi, če je obsojen na več kot šest mesecev zapora, je še pojasnil tiskovni predstavnik Slovenske vojske.