Torek, 30. 6. 2015, 15.34
8 let, 7 mesecev
Šrotova obramba se z izvedencem ni strinjala
Družbi od Boška Šrota zahtevata 51 milijonov evrov, za kolikor naj bi bili oškodovani s spornimi posojilnimi pogodbami, ki so bile tudi del kazenskega postopka, v katerem je bil Šrot zaradi zlorabe položaja obsojen na štiri leta in dva meseca zapora.
Sodba še ni pravnomočna, saj se je Šrot pritožil na višje sodišče, sicer pa od jeseni v zaporu prestaja dosojeno zaporno kazen v zadevi Istrabenz. Šrot je zato na sodišče danes prišel v spremstvu pravosodnega policista. Ta sodba je že pravnomočna, vendar pa se je Šrot z zahtevkom za varstvo zakonitosti obrnil tudi na vrhovno sodišče, ki o tem še ni odločilo.
Šrot je kot prvi mož Pivovarne Laško in predsednik nadzornih svetov Pivovarne Union in Radenske v letih 2008 in 2009 izpeljal menedžerski prevzem Pivovarne Laško. Pozneje so družbe znotraj skupine menda po njegovih navodilih po ocenah revizorjev sklepale posojilne pogodbe s Šrotom povezanima družbama Infond Holding in Center Naložbe. Določena posojila so bila vrnjena do konca leta 2008, potem pa ne več in so zdaj predmet tega postopka.
Zagovorniki toženih strank so ugovarjali njegovemu mnenju. "Izvedensko mnenje ni upoštevalo vseh pomembnih okoliščin, tudi njegovi sklepi so napačni in v nasprotju s tem, kar izhaja iz spisa," je po koncu obravnave v izjavi novinarjem dejal odvetnik Uroš Pogačnik.
Mnenje med drugim navaja, da so posojilodajalci najemali posojila, da so jih dajali naprej Infond Holdingu in Centru Naložbe, kar pa, kot je dejal odvetnik, ne drži.
To pa ni edina tožba, ki zaradi posojil proti Šrotu poteka na sodiščih. Štiri takrat odvisne družbe Pivovarne Laško – Pivovarna Union, Radenska, Fructal in Delo – so vložile odškodninske tožbe zoper družbo Atka-Prima kot nekdanjo koncernsko krovno družbo laške pivovarne ter zoper njenega nekdanjega lastnika Šrota.
Z njimi zahtevajo plačilo odškodnin v skupni višini 116,7 milijona evrov. Tožbo zoper družbo Atka-Prima in Šrota je vložila tudi Pivovarna Laško.