Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
11. 3. 2013,
14.08

Osveženo pred

5 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

sojenje stečaj Brane Gorše zloraba položaja

Ponedeljek, 11. 3. 2013, 14.08

5 let, 2 meseca

Na sojenju Goršetu finančna izvedenka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je nadaljevalo sojenje nekdanjemu stečajnemu upravitelju Branetu Goršetu zaradi zlorabe položaja in Jožetu Šuštaršiču za napeljevanje.

Dvorana 319 na ljubljanskem okrožnem sodišču je bila pretesna za vso zainteresirano javnost, ki spremlja sojenje suspendiranemu stečajnemu upravitelju Branetu Goršetu in Jožetu Šuštaršiču.

Sojenje namreč poleg novinarjev spremlja tudi precejšnje število upnikov HKS-ja Sicura. Kot je pojasnila sodnica Dejana Fekonja, je skušala najti večjo dvorano, vendar so vse zasedene. Kdor ni imel sedeža, je moral tako po navodilu sodnice zapustiti sodno dvorano, kar pa upnikom ni bilo po volji. Obtožnica sicer Goršetu očita zlorabo položaja upravitelja pri prodaji premoženja v stečajnem postopku nad HKS-jem Sicura, k čemur naj bi ga napeljal Jože Šušteršič, ki je terjatve Sicure kupil.

Na računu Šušteršiča zagotovo 54 milijonov tolarjev Sodnica je uvodoma pojasnila, da je prišlo okoli 70 premoženjskopravnih zahtevkov, ki predlagajo začasno zavarovanje premoženja, a je vse skupaj zavrnila. Na oder za priče je danes stopila sodna izvedenka ekonomske stroke Mateja Gubanec, ki je svoje mnenje o 327 upnikih oziroma 323 terjatvah sicer podala že pisno. Tokrat so jo povabili zato, ker je dodatno odgovorila tako na vprašanja sodnice kot obrambe in tožilca. Ugotavljali so, ali so bili vsi prilivi od konca leta 2003 do leta 2007 na računu Jožeta Šušteršiča prenakazila z računa Sicure.

"Vseh prilivov po 10. marcu 2004 je bilo zagotovo za dobrih 54 milijonov tolarjev," je povedala izvedenka, obstajata pa še dva zneska, eden v vrednosti okoli 12 milijonov tolarjev, drugi v vrednosti slabih 22 milijonov tolarjev, ki naj bi se delila med Šušteršičem in Sicuro. Obramba je izvedenko sicer spraševala tudi o strokovnosti njenih dveh kolegic izvedenk, a je sodnica odločno prekinila spraševanje, češ da bo o strokovnosti odločala sama.

Spomnimo. Podjetje HKS Sicura je šlo v stečaj leta 2002, upniki pa so že leto zatem Banko Slovenije pozvali, naj sodišču predlaga zamenjavo Goršeta, česar niso storili. Na začetku leta 2004 je Gorše po poročanju medijev terjatve, ki so bile skupaj nominalno vredne skoraj 200.000 evrov, za 34.400 evrov prodal Šušteršiču, ki je leto pozneje z njihovo prodajo iztržil 228.000 evrov.

Gorše je že slab mesec v koprskem priporu, saj je osumljen goljufije, zlorabe položaja in pranja denarja tudi pri stečajnem postopku podjetja Hidro.

Ne spreglejte