Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
4. 3. 2013,
13.07

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Patria sojenje Janez Janša Janez Janša Ivan Črnkovič Jože Zagožen Walter Wolf

Ponedeljek, 4. 3. 2013, 13.07

8 let, 7 mesecev

Janez Janša se je tudi danes opravičil

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je ob prisotnosti obdolženih Krkoviča in Črnkoviča nadaljevalo sojenje v zadevi Patria. Nekdanji premier ima neodložljive obveznosti v zvezi s sejo vlade.

Na današnjo glavno obravnavo v zadevi Patria je sodnica Barbara Klajnšek kot priče povabila uslužbence ministrstva za obrambo, in sicer Alojza Šteinerja, Konrada Javornika in Mihaela Tonina. Sicer pa še vedno velja, da sta iz postopka zaradi zdravstvenih težav začasno izločena Walter Wolf in Jože Zagožen.

Pred zaslišanjem Šteinerja je sodnica pojasnila, da je za vse tri priče z Morsa prejela odvezo molčečnosti oziroma tajnosti. Kljub temu je priče opozorila, naj jo, če presodijo, da je kakšna zadeva še posebej sporna, opozorijo, ker bo v tem primeru javnost izključila. Zapletlo se je že na začetku, ko je vrhovni državni tožilec sodnico opozoril, da ima Steiner pred seboj zapiske, zato je moral pojasniti, kaj vse ima pred seboj.

Projektni svet je usmerjal delo Povedal je, da gre za uradne dokumente, poročilo projektnega sveta, ki jih je vzel s seboj, da bi lažje navajal datume, ker gre za dogodke izpred let. Steiner je najprej pojasnil, kakšne so bile njegove zadolžitve od januarja 2005, ko je bil na Morsu, do danes, ko dela na Dunaju. "Novembra 2005 sem bil kot predstavnik poveljstva sil imenovan v projektni svet, ki sem ga vodil do njegove ukinitve julija 2007, čeprav smo za ukinitev izvedeli šele septembra 2007," je pojasnil uvodoma ter dodal, da je bila naloga projektnega sveta usmerjanje in usklajevanje direktorata za logistiko, strokovne komisije in pogajalske skupine, ki je bila določena neposredno pred pogajanji.

Opisal je, da je bila naloga sveta, da pripravi kriterialni model za izbiro ponudnika, pri čemer je bila tajnost izrednega pomena, saj pogoji niso smeli priti do ponudnika, in da se ustanovi posebna pogajalska skupina, ki je pripravila pogajalska izhodišča, pri čemer je poudaril, da je bil projektni svet iz teh pogajanj izločen, da bi zaščitil in zavaroval tajnost pogajanj. "V projektnem svetu smo pazili na transparentnost, da nas ne pretentajo in da se državi ne naredi škoda," je povedal Steiner in dodal, da so imeli več nadzorov, in sicer tako strokovnih kot varnostnih.

Priča: Če mi niso prisluškovali, niso opravljali svojega dela Na vprašanje, ali to pomeni, da so jim pravzaprav prisluškovali, je odgovoril, da če niso, niso opravili svojega dela: "Temu se reče protiobveščevalna služba, ta je spremljala naše aktivnosti, saj je bila njena naloga, da ščiti projekt."

Rekel je še, da so k oddaji ponudb povabili osem ponudnikov, vendar so se od začetka zavedali, da ne morejo kupiti "mercedesa ali volva" (podjetji iz Švice in ZDA). Po njegovih besedah pozna le Zagožna in Krkoviča, vendar se z nobenim od njiju ni nikoli pogovarjal o nakupu vozil.

Na vprašanje Janševega zagovornika Francija Matoza, ali je projektni svet karkoli tudi potrjeval, je odgovoril, da je v začetni fazi potrjeval dokumente, "odločanje pa je potekalo po liniji Morsa in ni moglo prevzeti funkcije odločanja". Projektni svet je potrdil razpisno dokumentacijo, kar pomeni, da je potrdil nakup oziroma kakšna vozila bodo kupili, program pa sta po Šteinerjevih besedah potrdila parlament in nato vlada. Izvedbene akte je namreč podpisoval obrambni minister.

Celotno sliko o nakupu vozil so imele štiri osebe "Pri tako velikih projektih se vedno odloča politično, denarja v času pogodbe pa ni bilo, saj je bil v tistem času sprejet le dveletni proračun," je razlagala priča. Ko mu je sodnica pokazala nekaj dokumentov, ki so nosili oznako zaupno, našli pa so jim med hišno preiskavo pri Črnkoviču, ta ni vedel, kako bi lahko Črnkovič dobil te dokimente. "Več kot sto ljudi je na različnih ravneh odločalo o nakupu vozil, celotno sliko dogajanja pa so imeli minister, državni sekretar, vodja strokovne komisije in vodja projekta," je povedal Šteiner.

Ne spreglejte