Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
24. 11. 2024,
16.00

Osveženo pred

1 mesec, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,51

Natisni članek

Natisni članek

Zaupni telefon Samarijan Pisma bralcev duševno zdravje

Nedelja, 24. 11. 2024, 16.00

1 mesec, 1 teden

Prejeli smo

Zaupni telefon Samarijan: Pomen in koristi nenasilne komunikacije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,51
poletje, sonce | Foto Unsplash

Foto: Unsplash

V zahtevnem tempu življenja doživljamo obremenilne situacije na mnogih področjih in če se predolgo ponavljajo, je normalno, da se srečujemo z različnimi duševnimi stiskami. Izkušnje kažejo, da je za duševno zdravje izjemno pomembno, da stisk ne držimo v sebi, ampak se povežemo in stiske zaupamo drugim.

Na žalost je mnoge še vedno sram priznati, da imajo težave. Zadrževanje stisk v sebi je škodljivo in duševne stiske nikakor ne bi smele biti tabu tema, saj se lahko zgodijo vsem nam. Pogosti razlogi za stisko so osamljenost, življenje z boleznijo ali invalidnostjo, težave v odnosih ali službi, nesreče in številni drugi. 

Na zaupnem telefonu Samarijan na številki 116 123 klicatelja pričaka prijazen glas in občutek človeške topline je lahko v pomoč, ko smo v stiski. Izkušnje kažejo, da je tak način dela zelo uspešen in da ljudje v stiskah potrebujejo tak način pogovora. Poslušanje in pogovor omogočata, da se po nekem času človek v stiski lahko razbremeni in počuti bolje.

Marsikoga, ki ne pozna takšnega načina dela (ali pa v bližini nima ljudi, ki bi res poslušali), bi presenetilo, kako je poslušanje lahko v pomoč.

Poslušanje kot rešitev za problematiko odnosov

Pri tem so pomembne tudi veščine poslušanja, saj je problem večkrat v ustaljenih navadah in načinu poslušanja za nas pomembnih ljudi. Večkrat se ne zavedamo, da bi se lahko poslušali bolje oz. na drug način in kako pozitivno bi to lahko vplivalo na odnose. Različne napake v poslušanju preprečujejo, da bi pravilno razumeli sogovornika in njegovo sporočilo, zato onemogočajo izboljšanje odnosov.

Poslušanje je odlično za gradnjo odnosov. Kakovostne rešitve, kako izboljšati odnose v zadovoljstvo obeh strani, nudi nenasilna komunikacija, ki od začetka s poslušanjem in postavljanjem kakovostnih vprašanj poskuša razumeti in sprejeti sogovornike.

Če kakovostno prisluhnemo in postavimo prava vprašanja, bomo morda presenečeni, ko bomo res razumeli, kaj si sogovornik res želi, kaj čuti, kaj je zanj pomembno, kako nekaj doživlja. Uspeh v izboljšanju odnosov vedno osrečuje, zato je vredno razmisliti o naših trenutnih načinih poslušanja.

duševno zdravje jezero | Foto: Shutterstock Foto: Shutterstock

Boljše počutje in razbremenitev

Na žalost obstaja veliko starejših ljudi, ki imajo stiske in bi jim naša storitev lahko pomagala, pa nas ne poznajo. Zaupni telefon za klic v duševni stiski pomembno prispeva k blaženju socialnih stisk, število klicev pa dokazuje, da v družbi obstaja potreba po telefonu za pomoč v duševni stiski, saj nudi dragoceno oporo ranljivejši populaciji. Iskren človeški stik med klicateljem in prostovoljcem je nekaj lepega in posebnega. Vsak človek je dragocen in lepo je doživeti spremembo počutja klicatelja v stiski.  

Humanitarna organizacija Zaupni telefon Samarijan na številki 116 123 že 28 let zagotavlja 24-urno dosegljivost brezplačne telefonske linije ljudem v stiski vse dni v letu. Bistvo našega načina dela je v poslušanju. Ljudje, ki imajo različne stiske, bolečine ali težave, jih lahko zaupajo nekomu, ki je pripravljen prisluhniti.

Vseskozi imamo veliko klicev, v letu 2023 smo jih imeli 21.023 in povprečno 22 ur pogovorov dnevno. Zato smo prepričani, da naša družba res potrebuje takšno možnost pomoči. Zaupni telefon zagotavlja anonimnost tako klicateljev kot prostovoljcev, ki sprejmejo klic. V praksi se pokaže, da je anonimnost veliki večini klicateljev v pomoč in mnogi lažje zaupajo težave neznani osebi.

Zaupni telefon za klic v duševni stiski je certificiran, javno socialnovarstveni program. Financirani smo s strani Ministrstva, FIHA, občin, Telekom pa zagotavlja brezplačnost klica. Plemenito delo izvajajo usposobljeni prostovoljci, ki so duša našega društva. Ti pred začetkom dela opravijo kakovostno izobraževanje, ki je pogoj za delo na telefonu. Trenutno je aktivnih 193 prostovoljcev in izjemno je doživeti pozitivno energijo, ki jo delijo.

Samo Zupanc, strokovni delavec

slaba volja, stres
Novice Več kot tretjina Slovencev pod stresom zaradi službe
MIRA, NIJZ
Novice Letos v ospredju duševno zdravje na delovnem mestu
psihoterapija
Novice Stroka: novi zakon bo podaljšal čakalne dobe v psihoterapiji
Ne spreglejte