Sreda, 14. 1. 2015, 15.29
7 let, 1 mesec
Kako bodo sodili Strašljivemu piratu, ki je ustanovil eBay za mamila
Svilna cesta (Silk Road) je zgodovinska trgovska povezava med Evropo in Azijo, pa tudi ime največjega internetnega črnega trga, na katerem je bilo med februarjem 2011 in novembrom 2013 mogoče kupiti številne vrste mamil, orožje, opremo za vlamljanje in hekerske aktivnosti ter številne druge artikle, ki jih v lokalnem supermarketu ni. Nezakonite dejavnosti na bazarju, ki je bil pred pogledi povprečnega uporabnika spleta skrit v internetnem podzemlju oziroma globokem spletu, vsa plačila blaga pa so bila zaradi transakcij z digitalno valuto bitcoin anonimna, so šle v nos oblastem številnih držav, predvsem tistih, v katerih je imela Svilna cesta največ strank. Ameriška obveščevalna agencija FBI je zato ob koncu leta 2013 po uspešni preiskavi izklopila strežnike Svilne ceste in aretirala njenega domnevnega ustanovitelja Rossa Williama Ulbrichta.
Čeprav je FBI v njegovi posesti našla prenosni računalnik z izpiski prometa na Svileni cesti in drugimi precej obremenilnimi dokazi, Ulbricht, ki mu grozi dosmrtna zaporna kazen, krivde ne priznava. Po mnenju številnih digitalnih forenzikov in strokovnjakov za internetno varnost bo sodni proces zato prelomen. Tožilstvo se bo namreč moralo spopadati z izzivi globokega spleta, anonimizacijo spletnih aktivnosti in posnemovalnih digitalnih črnih tržnic, ki zadnje čase rastejo kot gobe po dežju. Vse to pred očmi svetovne javnosti in ogromni medijski pokritosti.
Ulbrichtovo zaledje za nameček predstavlja dobro usposobljena (in zelo dobro plačana) ekipa odvetnikov, ki se znajo obesiti na vsako najmanjšo podrobnost in neskladnost pri pridobivanju dokazov, piše The Verge. Prav tako se lahko zgodi, da Ulbrichtova obramba najde luknjo ali dve v še zelo svežih ameriških zakonih, ki regulirajo uporabo bitnih kovancev.
O tem mnogi poznavalci primera dvomijo - menijo namreč, da oblasti domnevno ranljivost sistema CAPTCHA uporabljajo le kot krinko. V ozadju naj bi namreč potekali napadi na anonimno omrežje Tor. Ta uporabnikom omogoča prikrito brskanje po internetu, saj njegovo sled pred obiskom izbrane spletne strani zabriše s preusmerjanjem prek strežnikov, ki so posejani po vsem svetu.
Že nekaj časa je znano, da gre Tor v nos številnim državnim organom. Omrežje je za razkritje nezakonitih aktivnosti ameriške obveščevalne agencije NSA uporabil tudi slavni žvižgač Edward Snowden. V javnosti so se zato že pojavila ugibanja, da so ameriške oblasti ob prijetju Ulbrichta našle Torova zadnja vrata, pa čeprav avtorji projekta to zanikajo. Tožilstvo v primeru Svilene ceste lahko vsekakor pričakuje, da se bo Ulbrichtova obramba zapičila tudi v to, piše The Verge.
Pred nekaj dnevi je na globokem spletu vzniknila še ena Svilena cesta - Silk Road Reloaded. Njeni upravitelji podobno kot Dread Pirate Roberts (oziroma Ross William Ulbricht) dovoljujejo trgovanje z mamili, orožjem in opremo za tatove. Na digitalnih policah se pojavljajo tudi legalni izdelki, kot so erotični filmi, oblačila, nakit. Prepovedana je distribucija otroške pornografije, ukradenih osebnih podatkov (sem spadajo tudi številke kreditnih kartic), orožja za masovno uničevanje in storitev, kot so umori.
Nova Svilena cesta trenutno sicer ni edini primer internetne črne tržnice - še precej bolj raznoliko in obširno ponudbo imata Evolution Marketplace in Agora Marketplace. Seznam drog, ki so na prodaj v obeh "spletnih trgovinah", je decembra skupno obsegal več kot 46 tisoč artiklov.