Petek, 15. 9. 2017, 14.43
9 mesecev, 2 tedna
Otroci in cesta? Mala malica.
Otroci so se vrnili na ceste! Pa ste prepričani, da je vaš otrok dovolj vešč samostojnega sodelovanja v prometu? Kot starši in skrbniki ste v prvi vrsti odgovorni za ustrezno vzgojo v prometu. Veste, kdaj in kako začeti?
Prvo pravilo, ki ga morate upoštevati pri izobraževanju otrok o prometni varnosti: začnite pravočasno in z učenjem ne odlašajte! Učenje in prikaz prometne varnosti naj potekata od mladih nog.
Predšolski otrok: prvi koraki v prometu so najbolj dragoceni
Vzgoja v prometu naj se začne že okrog otrokovega drugega leta starosti. S svojim ravnanjem in obnašanjem smo otroku vzor, kajti otroci nas opazujejo, želijo oponašati in tako pridobivajo pomembne izkušnje in znanja.
Otroci do desetega leta še ne znajo in ne zmorejo samostojno sodelovati v prometu, saj promet doživljajo drugače kot odrasli. Pogosto jih namreč premami kaj na drugi strani ulice in pozabijo na vsa pravila.
Ne smemo pozabiti, da otroci:
• nimajo tako širokega vidnega polja kot odrasli in zato kasneje vidijo vozila, ki prihajajo z leve
ali desne,
• dobro slišijo, vendar ne vedo natančno, iz katere smeri prihaja vozilo,
• ne znajo dobro presojati hitrosti vozil in ocenjevati razdalj,
• ne razlikujejo dobro pojmov npr. levo, desno,
• niso sposobni dolgotrajne koncentracije,
• njihova pozornost se hitro preusmerja na objekte, ki jih pritegnejo, in mimogrede jih kaj
zmoti (hitro lahko pozabijo, ali so videli vozilo, ki se približuje),
• ne zmorejo posploševanj in uporabe splošnih pravil, kot je npr. pravilo, kako prečkamo cesto,
• zaradi razvoja mišljenja otroci pogosto mislijo, da jih voznik vidi, če oni sami vidijo avto, ki se
približuje, vendar to velikokrat ni res.
Zakon o pravilih cestnega prometa zato predpisuje, da otrok, mlajši od sedmih let, ne sme samostojno sodelovati v prometu, ampak mora biti v spremstvu odrasle osebe.
Osnovnošolec: Postopno učenje in navajanje na samostojnost v prometu
Vstop otroka v osnovno šolo je pomemben življenjski mejnik. V vrtcu in prvih razredih osnovne šole se otroci pripravljajo in usposabljajo za samostojno sodelovanje v prometu, saj bodo kasneje večinoma sami hodili v šolo in se sami vračali iz nje. Seveda ta priprava ni dovolj. Otrokom mora pomagati vse okolje, še posebej pa starši.
Otroci in mladostniki v prometu še vedno ostajajo ogroženi, saj so prometne nesreče glavni razlog prezgodnje umrljivosti. Glede na vrsto udeležbe so otroci najbolj ogroženi kot potniki v avtomobilih, prav tako se največ nesreč z udeležbo otrok in hujšimi posledicami zgodi v naseljih.
Večina nesreč z udeležbo otrok se zgodi v popoldanskem času, med 15. in 19. uro.