Četrtek, 24. 9. 2009, 11.57
8 let, 10 mesecev
Mazda 2 1,5i AT
![](/media/img/f2/f6/68c389c9ac14efbded97.jpeg)
Pri prejšnjem testu dvojke z 1,5-litrskim bencinskim štirivaljnikom smo pohvalili živahnost pogonskega agregata, sodelovanje z odličnim in natančnim ročnim petstopenjskim menjalnikom pa označili za športno navdahnjeno, namenjeno tudi dinamičnim voznikom. Tokratni testni primerek pa meri na povsem drugačne kupce. Samodejni menjalnik z le štirimi stopnjami bo namreč umiril, ter odvračal "športnike" in pritegnil potrpežljive voznike.
Testni krog, kjer smo izmerili porabo 7,9 litra, kar je tri decilitre več kot pri enakem motorju z običajnim menjalnikom, je odkril prednosti in slabosti tokratne kombinacije.
Hitreje odpeljani odseki so odkrili klasične pomanjkljivosti menjalnika starejše tehnične zasnove – premalo odločnosti, počasnost, neprijetno cukanje in skrivanje "konjev". Med umirjeno vožnjo pa je pogonski sklop deloval složno. Menjalnik ni zamujal ali prehiteval, umirjeno delovanje pa bo pisano na kožo voznikom z enakim značajem in zahtevami po pretežno mestni vožnji, z obilico časa na zalogi.
O samodejnem menjalniku vedo malo (ali nič) povedati celo uradni prodajalci
Dovolj o redkosti izbire samodejnega menjalnika pove dejstvo, da so bili izredno redkobesedni tudi v prodajnih salonih, ko smo jih poklicali in prosili za obrazložitev načinov delovanja S in L. Šele v šestem poskusu so uspeli razložiti, da je način S namenjen vožnji v počasnem, gostem prometu, L pa je ob uporabi le prve ali druge prestave namenjen recimo vožnji v strm klanec, saj ohranja nižje vrtljaje v prid delovanja v območju največjega navora. V času testiranja omenjenih načinov delovanja nismo uporabljali, saj razmere tega nikdar niso zahtevale. Običajni D je bil povsem zadosten v kljub vsemu zelo raznolikih razmerah – med počasno mestno vožnjo in takrat, ko je bila mazda polno naložena oziroma obremenjena.
Za koga?
Zagotovo pa bodo po tovrstnem izdelku posegali predvsem invalidi oziroma osebe z omejeno mobilnostjo, ki s kombinacijo majhnega, okretnega avtomobila in samodejnega menjalnika pridobijo največ. Sicer pa samodejni menjalnik priporočamo (potrpežljivim) voznikom, ki se z mestno gnečo srečujejo vsakodnevno, ki jih prej naštete pomanjkljivosti ne motijo, ki ne prehitevajo pogosto oziroma igle merilnika vrtljajev ne poženejo pogosto do rdečega polja.