Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ciril Komotar

Četrtek,
26. 11. 2015,
18.16

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Audi Športni Avtomoto

Četrtek, 26. 11. 2015, 18.16

8 let, 7 mesecev

Audi TT roadster - tehnološko dominantni trendseter

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Audi TT roadster v športno-uživaški segment prinaša tehnološko dominacijo in zanos izvirnika. Tekmecem daje misliti s kakovostjo in naprednostjo kabine, kupcem z dizlom, ki porabi štiri litre in pol.

Po kupeju še roadster

Audi TT ob prelomu tisočletja ni le razširil teoretičnega dometa znamke takrat, ko se je zdelo rastočemu in neprebojnemu finančnem mehurčku, ampak vsaj za stopnjo ali dve dvignil ugled med kupci njihovih običajnih avtomobilov. Šestnajst let uspešne preteklosti približno enakomerno razdeljene med dve generaciji in dve karoserijski izvedbi, je le nekaj mesecev po premieri kupeja znova dobilo tudi brezstrešno nadaljevanje.

Duh izvirnika zaživel v bolj športni podobi

Oblikovni vzor išče v predhodniku, ki je s čistimi potezami in nezamenljivo obliko postal dizajnerska ikona, ki je presegala okvire avtomobilizma. Druga generacija, na uradni predstavitvi parkirana med izvirnika in novinca (fotografija številka 20), v primerjavi z obema zbledi.

Avtomobilska čustva, za katera je v primarni vlogi odgovorna oblika, so preskočila generacijo in se v izrazito ostrejši, bolj športni podobi, podobno kot žuželka, ujeta v jantarju, vrnila skoraj neokrnjena.

Ostre poteze, s katerimi po novem identiteto izraža jasneje in odločneje, 4,18 metra dolgega roadsterja zaznamujejo od prvega do zadnjega centimetra, po dolgem in počez. Zasnovan na vsestransko uporabni modularni platformi MQB je omogočil tudi evolucijsko izpopolnjevanje konstrukcije ASF (audi space frame), pri kateri so inženirji brez dodatnega nalaganja kilogramov potniško celico in celotni sprednji del vozila okrepili s komponentami ultra visoke trdnosti.

Vsi detajli so premišljeni, ergonomija vzorna

Običajni različici, poganja ju bodisi dvolitrski bencinski TFSI motor z 230 bodisi dvolitrski dizelski motor s 184 "konji", se od ta hip najhitrejšega TT z oznako TTS po videzu ne razlikujeta bistveno. TTS oko privablja s kromanimi letvicami, štirimi izpuhi namesto dveh, privlačnim difuzorjem in atraktivnejšimi platišči, izza katerih kukajo večje, zmogljivejše zavorne čeljusti.

Kabina, vključno z vsemi pripadajočimi stikali, uporabljenimi materiali in digitalno instrumentno konzolo, predstavlja testament odličnosti izvedbe. Blazinice prstov bodo težko našle površino, ki ne bi bila nadpovprečno kakovostna.

Vsi detajli so premišljeni, estetsko dovršeni in uporabniška izkušnja (vključno z upoštevanjem znamke Porsche) ta hip v vrhu segmenta kompaktnih športnih vozil. Poudarjamo pa, da so bila preizkusna vozila vsa po vrsti izdatno obogatena z dodatki z doplačilnega seznama.

Velik zaslon zahteva privajanje. Prednosti so številne in očitne.

Tokrat smo prvič v praksi (z izjemo domače predstavitve kupeja) temeljiteje preizkusili in spoznavali digitalno instrumentno ploščo. Celoten, 12,3 palca velik zaslon visoke ločljivosti zaradi količine postreženih podatkov in vizualne vpadljivosti sprva lahko deluje zastrašujoče, po nekaj deset kilometrih pa se nam je prikupil zaradi jasnosti sporočil prilagodljive grafične podobe.

Ponuja dva osnovna videza, klasičnega in "infotainment", v katerem se digitalno ustvarjena merilnika hitrosti ter vrtljajev pomakneta stran in ponudita jasnejši pogled drugim izbranim programom – v našem primeru večinoma navigacijski napravi ali kameri za pomoč pri vzvratni vožnji.

V TTS smo, voznim lastnostim in odločnosti voznika primerno, izbrali tretji način prikaza, ki je v središče pozornosti postavil dirkaško velik merilnik vrtljajev. Hvalimo!

Zapiranje strehe pri 50 kilometrih na uro traja deset sekund

Platnena streha je že v serijski izvedbi trislojna, s pomočjo elektrike pa se ploščato zloži v posebej za to namenjen prostor in 280-litrskemu prtljažniku (le 25 litrov manjšem kot pri kupeju) ne odvzema prostora ne glede na njen položaj.

Zvočna zatesnjenost je dobra, elektrika pa jo pri hitrostih do 50 kilometrov na uro zmore odpreti ali zapreti v desetih sekundah. Na prvi vožnji je začelo deževati že po uvodnih nekaj kilometrih, zato smo za preizkus učinkovitosti sistema izkoristili prvo krožišče na poti.

Celotni mehanizem, vključno s platnom, tehta 39 kilogramov – tri kilograme manj kot pri predhodniku. Audi je med prehodoma generacij, enako kot pri posodobitvah drugod po avtomobilu, optimiziral tudi napenjalno tehnologijo, zaradi katere naj bi streha ostala trdna tudi pri najvišjih hitrostih.

Dva bencinarja in dizel s 4,5-litrsko porabo.

V sklopu predstavitvene vožnje na Mallorci, kjer nas je namesto sonca pričakal dež, nad tristo metri nadmorske višine pa tudi sneg, smo preizkusili vse motorne različice.

Za volanom dizla sem prevozil le nekaj kratkih kilometrov, a poročam o izvrstno uglašenem ročnem menjalniku. Gibi so prijetno kratki in odpor ročice ravno pravšnji. Če me spomin ne vara, boljšega ročnega izdelka pri Audiju (ali drugih znamkah koncerna, z izjemo Porscheja) še nisem imel priložnosti preizkusiti.

O dizelskem štirivaljniku, s katerim smo se odlično razumeli v golfu GTD le toliko, da v kabini streže s pričakovano globoko noto (drugačno kot pri golfu), zmogljivosti pa so glede na namembnost vozila le zmerne. Privlačnejše so trditve o porabi – audi zagotavlja 4,5-litrsko povprečje. Dizel bo na voljo le z ročnim menjalnikom in s sprednjim pogonom.

Drive select prilagaja tudi delovanje štirikolesnega pogona

Vstopni bencinski motor, preizkusili smo ga le v kombinaciji s sprednjim pogonom in samodejnim dvosklopčnim menjalnikom, prepriča predvsem z voljo do vrtenja in elastičnostjo, ki jo spremlja po širokem območju razporejenih 370 njutonmetrov največjega navora. Uglašenost in zmogljivost vstopnega pogonskega sklopa sta glede na pokazano mero odzivnosti zelo dobri.

V zavojih se TT najbolje počuti, ko voznik izkorišča 90 odstotkov njegovih voznih zmogljivosti. Takrat na plano pridejo tudi dobro uglašeno progresivno krmiljenje ter vse prednosti Audijevega sistema drive select in voznih programov, s katerimi (lahko) voznik prilagaja odzivnost stopalke za plin motorja, menjalnika, krmiljenja, trdote podvozja (magnetic ride) in celo štirikolesnega pogona, ki je pri različici TTS serijski.

TTS zna tudi "na počez". Spomin na R8 je po nekaj letih oživel.

Pri polnem napadu na še zadnjih desetih odstotkih razpoložljivega oprijema (v običajnem ali pri TTS), pride do izraza klasična pomanjkljivost vozil na sprednji ali štirikolesni pogon, podkrmarjenje. A siljenje sprednjega dela vozila iz zavoja ni tako hudo, da bi celotni izkušnji podelilo negativni predznak.

Celo nasprotno, le hip po začetku podkrmarjenja v TTS je v spolzkem zavoju in ob vseh vklopljenih elektronskih stabilizacijskih pomagalih sledilo samodejno reagiranje quattra.

Program dynamic namreč ob športni vožnji več navora s pomočjo elektrohidravlične sklopke, integrirane v zadnjo os, v skrajnem primeru lahko tudi do sto odstotkov, prenese na zadnji kolesi. Zadek je lahkotno in predvidljivo odneslo in prepričan sem, da bi ob izklopu pomagal lahko drsel mnogo dlje, kot je dovoljevala elektronika. Spomin na R8 je po nekaj letih oživel! Hvalimo.

Trud Audijevih strokovnjakov, da bi izdatno prilagodili odzivnost štirikolesnega pogona željam dinamičnih voznikov, je opazen, selektivno razporejanje moči na vsako kolo posebej pa je prednosti na mokri in spolzki testni trasi dokazalo večkrat.

Velja tudi, da ob suhem vremenu in na podlagah z dobrim oprijemom takšne vragolije ne bi bile tako zlahka dosegljive. TT, sploh takšen, opremljen s quattrom, namreč takrat v zavoju zlepa ne popusti, večvodilna zadnja prema pa zaradi ločenega sprejemanja prečnih in vzdolžnih sil v kombinaciji s quattrom skrbi za vzorno vodljivost in veliko mero oprijema.

Torej, sklep …

TT roadster (in TT coupe) sta letvico razreda kompaktnih športnikov v kar nekaj pogledih premaknila navzgor in tam bo ostala, dokler ne bodo konkurenti svojih adutov bodisi prenovili bodisi predstavili nove generacije. Proces ostaja nespremenjen že desetletja.

Vozne zmogljivosti novinca niso razburljive, prej predvidljive (a nikakor dolgočasne), in ob iskanju meje oprijema ne posegajo daleč zunaj meja varne nevtralnosti. Na tem področju in v tem trenutku več vozniške drame obljubljata bistveno zmogljivejši mercedes SLK 55 AMG in nesporni kralj kirurške natančnosti, porsche boxster GTS. Na kakovost kabine in tehnološko naprednost pa tekmeci, vključno z BMW-jem Z4 ali nissanom 370Z roadster, v tem trenutku nimajo odgovora.

Ne spreglejte