Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Sreda,
25. 1. 2012,
11.21

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Tehno Avtomoto

Sreda, 25. 1. 2012, 11.21

8 let, 8 mesecev

Po kateri poti stopa navigacija?

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Lani je bilo po svetu prodanih 33 milijonov osebnih navigacijskih naprav ali pet milijonov manj kot leto prej. Analitiki napovedujejo, da bo v prihodnjih letih tekma še ostrejša.

Na razvitih trgih so osebne navigacijske naprave že doživele svoj velik preboj, vedno večjo konkurenco pa jim predstavljajo navigacijske funkcije na pametnih mobilnih telefonih in vgrajeni avtomobilski navigacijski sistemi, ki so se v zadnjem času cenovno zelo približali uporabniškim pričakovanjem. Z drugimi besedami, niso več tako nesramno dragi.

Samostojne naprave še vedno prevladujejo

Tako od 340 milijonov osebnih navigacijskih sistemov, kolikor jih je bilo ob koncu lanskega leta v rabi po vsem svetu, 150 milijonov predstavljajo namenske samostojne navigacijske naprave, 130 milijonov je pametnih telefonov in drugih prenosnih naprav (na primer tablic) z navigacijsko funkcionalnostjo, okoli 60 milijonov avtomobilov pa ima vgrajene navigacijske sisteme.

Različne naprave za različne namene

Čeprav prodaja osebnih navigacijskih naprav v svetovnem merilu upada, bo izpad na razvitih trgih delno nadomestilo povečano povpraševanje na trgih, ki vsaj glede osebnih navigacijskih pripomočkov še dozorevajo: to so predvsem Brazilija, Rusija, Indija in Kitajska. Na razvitih trgih, predvsem Evrope in Severne Amerike, bo padec prodaje nekoliko upočasnilo tudi dejstvo, da se bo vedno več uporabnikov odločalo za več naprav glede na namene, menijo pri švedskem analitskem podjetju Berg Insight. Temu sledijo (vsaj nekateri) proizvajalci navigacijskih pripomočkov, ki zato profilirajo posebne naprave za pohodništvo, šport, ribolov in druge namene.

Dobri obeti za navigacijo na pametnih mobitelih

Prihodnja leta pa si lahko pametni telefoni z navigacijskimi funkcijami obetajo zelo strmo rast – podobno, kot so je bili v prejšnjih nekaj letih deležni osebni navigacijski pripomočki.

Lani se je število uporabnikov po svetu, ki uporabljajo navigacijo na pametnih mobilnih telefonih, podvojilo na 130 milijonov, do leta 2016 pa švedski analitiki napovedujejo, da jih bo 340 milijonov.

Za primerjavo, za leto 2016 napovedujejo, da bo takrat prodanih (le še) okoli 23 milijonov navigacijskih pripomočkov. Napovedi se skladajo tudi s splošnimi napovedi za svetlo prihodnost pametnih mobilnih telefonov, od katerih že dolgo ne pričakujemo več zgolj govornih komunikacij.

Ob koncu leta je bilo po svetu 700 milijonov delujočih pametnih telefonov, to je skoraj vsak šesti mobilni telefon.

Če se uresničijo napovedi analitikov Berg Insight, da bo letna proizvodnja pametnih mobilnih telefonov porasla s 450 milijonov v letu 2011 na 1,3 milijarde do leta 2016, se bo zagotovo smehljalo tudi pripadajočim navigacijskim storitvam.

Zato lahko pričakujemo, da bodo v bližnji prihodnosti navigacijski programi že kar standardna oprema pametnih telefonov s funkcionalnostjo GPS.

Nižja cena, večje navdušenje

Karte na trgu osebne navigacije so se zagotovo razdelile na novo, ko sta za pametne mobilne telefone Google in Nokia z operacijskima sistemoma Android in Symbian pred dobrima dvema letoma ponudila svoje navigacijske storitve – brezplačno. Ker pa seveda tudi oni iščejo vzdržljive poslovne modele, iščejo prihodke pri storitvah z dodano vrednostjo, kot so opozorila o prometnih razmerah ali hitrostnih kamerah (slednja opozorila je Francija ravno pred dnevi s spremembo zakona prepovedala) in iskanje krajevno prilagojenih informacij, kot so podatki o prostih parkiriščih. Priložnost za ponudnike storitev je tudi lokacijsko odvisno oglaševanje.

Vozni park se stara

Padajoče cene vgrajene navigacije bodo še naprej blagodejno vplivale na zanimanje bodočih kupcev, a rast tovrstnih sistemov po predvidevanjih švedskih analitikov vendarle ne bo tako strma kot pri pametnih mobilnih telefonih.

Najbrž zaradi recesije, a morda tudi zato ker avtomobil ni povsod enako pomemben kot svojevrstni statusni simbol, je povprečna starost vozil v Severni Ameriki in Evropi porasla na devet let, kar pomeni, da je marsikateri avto, ki vozi po cestah sicer razvitejših državah, vendarle zaplul v drugo desetletje svojega obstoja. Lastniki teh vozil, če bodo pred njihovo menjavo želeli uporabljati navigacijske storitve, bodo morali izbrati bodisi samostojno navigacijsko napravo bodisi ustrezno opremljen pametni mobilni telefon.

Ne spreglejte