Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Petek,
28. 10. 2011,
9.55

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Opel

Petek, 28. 10. 2011, 9.55

8 let, 7 mesecev

Slovenska replika opel kadetta GT/E za spomine na Walterja Röhrla

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V Oplovih rumeno-črnih barvah postaja slovenski kadett GT/E prava replika nekdanjega tovarniškega dirkalnika iz Russelheima. V Ljubljani ga je kupil, obnovil in na cesto zapeljal Tadej Gostinčar.

Avtomobil preproste in neposredne tehnike

Opel kadett je bil nekdaj sinonim preprostega in uživaškega športnega avtomobila. Kupejevski kadett je bil v sedemdesetih letih avtomobil preproste, toda neposredne tehnike, ki med ljubitelji starodobnih Oplov še danes velja za enega najbolj iskanih starodobnikov. Še toliko bolj, če je to replika nekdanjega dirkalnega kadetta skupine 4, s kakršnim se je na naše srečanje pripeljal Tadej Gostinčar. V Sloveniji je veliko ljubiteljev starodobnih oplov, ki so se ob koncih tedna (vsaj pred prihodom zime in začetkom soljenja ceste) odpravili na izlete. Tako kot vsak pravi starodobnik tudi ta ne sodi v garažo, temveč skupaj z voznikom predvsem na cesto.

Opel kadett kot srednješolska ljubezen

Opel je kadetta GT/E prvič predstavil na avtomobilskem salonu v Frankfurtu leta 1975. Bil je manjši in lažji od ascone A, zato je takrat prevzel vlogo Oplovega športnega modela. Gostinčar se je z njim spoznal mnogo pozneje, v času srednje šole, ko je zjutraj na poti v šolo vsak dan srečal prav tak avtomobil v rumeno-črnih Oplovih barvah. "Našel sem lastnika tega avtomobila in ga leta 2004 tudi kupil. Najprej sem se lotil obnove karoserije, sledilo je iskanje koles, čaka pa me še priprava motorja. Ta bo največji finančni zalogaj," je povedal Gostinčar.

Po netipične gume kar na eBay

Opel kadett GT/A ima dvolitrski motor in pogon na zadnji par koles. Največjo moč 125 "konjev" ima pri 5600 vrtljajih na minuto, največji navor pa znaša 180 njutonmetrov. Tudi majhna masa le 950 kilogramov vpliva na poskočnost kupeja. Volan je neposreden in nima servoojačevalnika. Zaradi krajšega prenosa petstopenjskega menjalnika je končna hitrost 180 kilometrov na uro, poraba pa znaša od 10 do 12 litrov na sto prevoženih kilometrov. Zdajšnji lastnik kadetta je imel še največ težav pri iskanju ustreznih 13-palčnih gum. Te so spredaj široke 215, zadaj pa 235 milimetrov. Medtem ko je platišča dobil v Sloveniji, je gume našel na eBayu.

Replika nekdanjega Röhrlovega dirkalnika

Toda Gostinčarjev kadett ni le klasičen starodobnik, temveč je blizu repliki svoje dirkalne različice skupine 4. Avtomobil ima dirkaška sedeža in ustrezne varnostne pasove, prav tako tudi varnostno kletko. Volanski obroč je serijski, motor pa čaka večji poseg še to zimo. Avtomobil se tako bliža podobi nekdanjega tovarniškega dirkalnika v svetovnem in evropskem prvenstvu, s katerim je med drugimi dirkal tudi poznejši svetovni prvak Walter Röhrl.

Opel kadett GT/E je na reli svetovnega prvenstva prvič zapeljal leta 1975 v San Remu, kjer pa je Röhrla ustavila tehnična okvara. Še posebej je bila ranljiva končna različica s 16-ventilnim motorjem, zato so se pozneje raje vrnili k 8-ventilskemu. Bolj kot v tovarniških moštvih je bil pozneje opel kadett uspešen v ekipah zasebnikov in Oplovih nacionalnih uvoznikov.

Seveda, sem velik Röhrlov navijač," nam je zaupal lastnik slovenskega opel kadetta GT/E. "Najprej sem ga sicer spoznal po njegovih uspehih s fiatom in audijem. Ko sem natančneje raziskoval njegovo dirkaško kariero, nisem spregledal niti njegovih voženj z oplom. Žal je imel veliko tehničnih okvar in manj uspehov. Z Röhrlom sem se prvič osebno srečal lani na reliju legend v San Marinu."

Tudi starodobnik sodi na cesto

Tadej Gostinčar sodi med najboljše slovenske drifterje, svojega opel kadetta GT/E pa uporablja predvsem za izlete ob koncih tedna. Sam pravi, da je v avtomobil do zdaj vložil okrog 10 tisoč evrov, investicija v motor pa ga torej še čaka. Šele takrat bo to prava replika dirkalnega opel kadetta skupine 4, s kakršnim je na relijih pred štiridesetimi leti navduševal tudi njegov idol Röhrl. "Letno prevozim s kadettom okrog štiri tisoč kilometrov. Čeprav starodobnike mnogi zavijajo v celofan, ga sam rad zapeljem na cesto. Saj pazim na njega, toda pravi smisel imajo zame avtomobili le med vožnjo. Za vožnjo kadett ni najbolj preprost. Roke te kar pošteno bolijo, čutiš vsako neravnino. To je pač neposredna tehnika, servoojačevalnika volana ni."

Ne spreglejte