Petek, 26. 9. 2014, 16.42
8 let, 8 mesecev
Petrol napoveduje mrežo stotih črpalk za oskrbo z avtoplinom
Po kakšnih poteh pride naftni plin do Petrolovih skladišč?
Naftni plin nam dobavljajo rafinerije iz različnih bazenov in podobno kot tekoča goriva prihaja k nam v cisternah prek železniškega omrežja.
V kakšnih količinah LPG skladiščijo na posameznih lokacijah?
Na bencinskih servisih se avtoplin skladiščijo v rezervoarjih s prostornino od pet do 30 tisoč litrov.
Trenutno se vozniki lahko oskrbijo z avtoplinom na 71 Petrolovih servisih. Kakšni so načrti širitve?
Mi poskušamo predvsem čim bolj pokriti Slovenijo, tako avtocestni križ kot preostale cestne povezave. Pomembno je, da smo prisotni v vseh večjih krajih in tako LPG ter preostala goriva čim bolj približamo uporabnikom. Trenutno število lokacij s ponudbo LPG želimo povečati vsaj do sto. Smo pa omejeni, ker je umestitev opreme LPG pogojena z strožjimi zahtevami, kot sicer veljajo pri običajnih bencinskih servisih.
Ali postavitev točilnega mesta bistveno zviša stroške gradnje bencinskega servisa?
To je odvisno od velikosti objekta, seveda pa so stroški višji zaradi zahtevnejšega rezervoarja, k temu spadata poseben agregat in vsa plinska inštalacija …
Ali spremljate število pri nas registriranih vozil, ki vozijo na avtoplin?
Seveda spremljamo, čeprav ugotavljamo, da evidenca ni najbolj uporabna, saj so pri podatkih o registriranih osebnih avtomobilih številna vozila, predelana na avtoplin, razvrščena v skupino bencinsko gnanih vozil, kar resnično so, saj vsak avtomobil na avtoplin deluje tudi na motorni bencin. Sicer pa opažamo naraščanje porabe LPG, ki danes zavzema približno odstotek in pol vse porabe naših goriv.
Petrol se pojavlja tudi kot pospeševalec vgradnje plinskih sistemov v osebne avtomobile.
Pri Petrolu se zavedamo, da motorji na avtoplin manj obremenjujejo okolje, obenem pa delujejo bolj tiho in z daljšo življenjsko dobo. Zato na petih lokacijah v Sloveniji omogočamo cenovno ugodno predelavo na avtoplin za osebne avtomobile z bencinskimi motorji.
Vgradnji plinskega sistema sledi ustrezna homologacija, ki je pogoj za registracijo predelanega vozila, kako pa je z garancijskimi pogoji?
Za vgradnjo plinskih sistemov italijanskega proizvajalca Lovato smo se povezali z mednarodno verigo delavnic Tip Stop Vianor. Za delovanje plinskega sistema je seveda zagotovljena garancija, glede splošnih garancijskih pogojev proizvajalcev vozil pa moramo razrešiti nekatera vprašanja, ki so v tujini že urejena. Pri nas se šteje, da se z vgradnjo plinske naprave nepooblaščeno posega v motor, kar pomeni prekinitev garancije, čeprav je poseg izvedla mednarodno uveljavljena delavnica. Res pa je, da smo pospeševanje predelave šele začeli in trenutno se ukvarjamo s tem, da v dogovoru z uvozniki vozil teh garancijskih težav ne bi bilo več.
Vozniki lahko na avtocestah že na daleč vidimo, da se bližamo bencinskemu servisu z možnostjo točenja LPG. Zakaj takšnih obvestil na preostalih cestah in v naseljih ni? Poleg pomoči voznikom bi s tem tudi nekaj storili za lastno promocijo.
Glede prometne signalizacije na avtocestah smo se morali zelo truditi, da smo dosegli umestitev napisov LPG na prometne znake, katerih oblika in vsebina sta podvrženi togim pravilnikom. Tako so vozniki v tranzitu ustrezno obveščeni, v mestih pa lastniki vozil na avtoplin večinoma poznajo vsak svojo lokacijo. Vaša ugotovitev pa je za nas koristen, upoštevanja vreden namig.
Pri polnjenju z avtoplinom smo ponekod naleteli na težave, kadar je bilo točenje mogoče le z ene strani.
Tega se zavedamo, zato je na vseh naših novejših servisih omogočeno polnjenje z obeh strani in tudi pod streho. Le pri vgradnji prvih plinskih rezervoarjev na obstoječe bencinske servise pred leti se nam je dogajalo, da smo točilno mesto lahko postavili na skrajno mejo parcele, tako da so se vozila lahko približala na primer le z levo bočno stranjo.
Ali obstajajo načrti za gradnjo mreže za polnjenje z zemeljskim plinom CNG, ki ga imenujejo gorivo prihodnosti?
O tem razmišljamo, nekaj črpalnih mest bomo postavili, nikakor pa ne v takšnem obsegu kot LPG. Naložbe so pri CNG mnogo večje, povpraševanja po CNG pa pravzaprav še ni. Seveda kupcev tudi ne bo, če ne bo ponudbe, zato lahko v kratkem pričakujete, da boste opazili kakšno črpalno mesto tudi za CNG.
Kakšne so vaše napovedi o gibanju cen plinskih goriv v prihodnosti?
V današnjem času je zaradi aktualnih dogodkov po svetu težko karkoli napovedovati, vsaj glede LPG pa lahko rečemo, da bo njegova cena vedno gibala podobno kot cena surove nafte, katere derivat je. Drugače je pri CNG, katerega zaloge so mnogo večje, stroški priprave so ob novih tehnologijah nižji kot pri drugih gorivih. Seveda pa ključno vlogo pri oblikovanju cen vseh naftnih derivatov in plina igrata tudi država in Evropska unija z določanjem trošarin in drugih dajatev na pogonska goriva. In ravno tukaj je plin kot energent, ki je bolj prijazen do okolja, že danes v prednosti in posledično manj obremenjen. Pričakujemo lahko, da se bo ta trend nadaljeval tudi v prihodnosti.
Za konec še vprašanje o priključkih za električna vozila na Petrolovih črpalkah.
Na Petrolovih bencinskih servisih in drugih lokacijah je trenutno sedem polnilnic za električna vozila. Vzpostavili smo osnovno infrastrukturo in izvedli testiranje sistema za upravljanje polnilnih mest kot korak naprej do nacionalnega omrežja elektromobilnosti. Pametno elektromobilno omrežje bo uporabnikom omogočalo višjo kakovost storitve, pri čemer sta med odločilnimi dejavniki tudi hitrost polnjenja ter možnost upravljanja s polnilnim mestom na daljavo.