Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Petek,
24. 7. 2015,
9.39

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

vročina

Petek, 24. 7. 2015, 9.39

9 let

Vas nekdo, ki v vročem avtomobilu "pozabi" otroka, lahko toži, ker ste mu razbili šipo?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Če nekomu v poletni pripeki razbijemo šipo avtomobila, da bi iz njega rešili otroka ali žival, lastnik vozila od nas ne more zahtevati odškodnine, niti mu škode ne krije zavarovalnica.

Otroško telo se hitro segreje in nima razvite funkcije samoohlajevanja

Visoke zunanje temperature in vročinski valovi vsako leto prinesejo nevarnost tragičnih otroških smrti v razgreti notranjosti vozil. Vsaka novica o takem primeru, ki v okrog 70 odstotkih nastane, ko skrbnik pozabi ali pusti otroka samega v vozilu, pretrese in da vedeti, da vpliva temperature v notranjosti vozil nikakor ne smemo podcenjevati. Temperatura v razgretem avtomobilu namreč jemlje življenja tudi takrat, ko zunaj ni očitno visokih temperatur.

Majhni otroci so v vročini največkrat žrtve peklenske notranjosti avtomobilov. Telo otroka se segreva od tri- do petkrat hitreje kot telo odraslega človeka. Otroško telo tudi še nima razvite funkcije samoohlajevanja. Otroci, ki umrejo v razgretem avtomobilu, navadno podležejo učinku toplotnega udara. Ta lahko nastane, ko temperatura telesa naraste na 40 stopinj. Takrat je telo preobremenjeno, pri 41 stopinjah lahko celice že začnejo odmirati, notranji organi pa odpovedovati.

Ali po strogi črki zakona sploh smemo razbiti šipo?

V zvezni državi Tennessee v ZDA so pred tedni sprejeli zakon, ki dovoljuje reševanje otrok ali živali iz razbeljenih avtomobilov in pri tem tudi ščiti reševalce. Ali je zanje poskrbljeno tudi v Sloveniji? Na prvi pogled se zdi primer jasen, saj naj bi imelo reševanje življenj vedno prednost.

"Če nam v kratkem času ne uspe ugotoviti, kje so starši oziroma lastnik zaklenjenega vozila, in če je oseba v notranjosti vozila že v neposredni življenjski nevarnosti ter bi strokovna pomoč lahko prišla prepozno, bi bili po našem mnenju mimoidoči upravičeni do tega, da razbijejo stransko okno na vratih vozila, sprostijo zatič vrat v notranjosti in osebo v skrajni sili rešijo," so nam povedali na slovenski policiji.

Pri takem reševanju se je treba izogibati povzročanju nepotrebne škode, paziti pa je treba tudi na to, da razbito steklo ne poškoduje osebe v vozilu, še dodajajo.

Malomarnemu vozniku kasko zavarovanje škode ne krije, razbito šipo bo moral plačati sam

Kaj pa zavarovanje? Ali torej kasko zavarovanje krije škodo, če ste sami pustili živo bitje v avtomobilu, nekdo tretji pa vam je razbil šipo in jo rešil?

Kot so nam povedali na slovenskih zavarovalnicah, v primeru, da mimoidoči s svojim ravnanjem, ko za preprečitev neke škode povzroči drugo škodo, zavaruje zdravje oziroma življenje človeka ali živali, to štejejo za upravičeno. To je tako imenovano "ravnanje v stiski" oziroma "v skrajni sili".

"V tovrstnem primeru lastnik vozila nima pravice zahtevati odškodnine od povzročitelja škode, niti ni upravičen do povračila škode od kasko zavarovanja. Po zakonu si mora zavarovanec namreč prizadevati preprečiti nastanek zavarovalnega primera, kar bi v tovrstnem primeru s preudarnim ravnanjem lahko storil," so nam povedali pri Zavarovalnici Triglav, na dejavnik splošne malomarnosti pa opozarjajo tudi pri Zavarovalnici Maribor.

"V opisanem primeru gre za vprašanje kritja škode iz sklenjenega kasko zavarovanja, ki je na vozilu nastala kot posledica izjemnega dogodka, torej nujnega reševanja življenja, in je hkrati posledica dejanja velike malomarnosti. Velika malomarnost po splošnih kasko pogojih za nastalo škodo na zavarovanem vozilu ni krita."

Ne spreglejte