Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Sreda,
26. 7. 2017,
4.00

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,55

Natisni članek

Natisni članek

Finska reli

Sreda, 26. 7. 2017, 4.00

7 let, 1 mesec

Konec tedna deveti od 13 relijev za letošnji SP na Finskem

Le na Finskem lahko vidimo tako noro vožnjo avtomobila #video

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,55

Avtomobili, ki po makadamu vozijo s hitrostjo 200 kilometrov na uro, drsijo in skačejo po več deset metrov, jemljejo dih tako izza računalniškega zaslona, kaj šele v živo ob cesti. To je reli na Finskem, najhitrejša, najtežja in najbolj spektakularna dirka svetovnega prvenstva, ki konec tedna pričakuje novo generacijo dirkalnikov WRC.

Citroën je lani na Finskem s Krisom Meekom in tretjeuvrščenim Craigom Breenom slavil izjemen rezultat. Francozi so letos razočaranje sezone in bodo le stežka ponovili tak dosežek. | Foto: AKK Sports Citroën je lani na Finskem s Krisom Meekom in tretjeuvrščenim Craigom Breenom slavil izjemen rezultat. Francozi so letos razočaranje sezone in bodo le stežka ponovili tak dosežek. Foto: AKK Sports Zgornji videoposnetek jemlje dih že gledalcu, ki sedi na udobnem naslonjaču pred računalniškim zaslonom. Le predstavljamo si lahko, kakšno znanje in samozavest mora imeti voznik za tako brezkompromisno vožnjo ter kakšen adrenalinski vlak smrti se ta zdi vsakomur na njegovem desnem sedežu.

Povprečne hitrosti skozi ovinke in prek skokov blizu 130 kilometrov na uro

To je vožnja svetovnega prvaka Sebastiena Ogierja (ford fiesta WRC) na testiranju, konec tedna pa bodo na podoben način (oglejte si spodnji atraktivni video iz lanskega leta) vozili na 315 kilometrih tekmovalne dolžine relija oziroma 25 hitrostnih preizkušnjah. Od ovinka do ovinka, čez nepregledne prevoje in dolge skoke. Zaradi visokih hitrostih in specifične narave finskih cest velja ta dirka za najtežjo in tudi najbolj spektakularno v svetovnem prvenstvu.

Hitrosti so res nepopisne. Lani je Kris Meeke (citroen DS3 WRC) vozil s povprečno hitrostjo 126 kilometrov na uro. V zadnjih petih letih je povprečna hitrost zmagovalca narasla za pet kilometrov na uro. Devet od desetih najhitrejših relijev v zgodovini svetovnega prvenstva je bilo na Finskem.

Video - Pogled iz dirkalnika lanskega zmagovalca na najslavnejši hitrostni preizkušnji Ouninpohja

 

Toyoti gre v prvem letu vrnitve v elito relija odlično. Manjka ji le še zadnji korak, ki ga lahko na domačih tleh (moštvo ima svoje središče na Finskem, vodi ga domača legenda Tommi Makinen) pomaga najti prvi voznik moštva Jari-Matti Latvala. | Foto: AKK Sports Toyoti gre v prvem letu vrnitve v elito relija odlično. Manjka ji le še zadnji korak, ki ga lahko na domačih tleh (moštvo ima svoje središče na Finskem, vodi ga domača legenda Tommi Makinen) pomaga najti prvi voznik moštva Jari-Matti Latvala. Foto: AKK Sports

 

Za Fince je svetovno prvenstvo v reliju pravi nacionalni praznik. Reli privabi zelo pisano množico gledalcev, med katerimi bodo tudi letos slovenske zastave. | Foto: AKK Sports Za Fince je svetovno prvenstvo v reliju pravi nacionalni praznik. Reli privabi zelo pisano množico gledalcev, med katerimi bodo tudi letos slovenske zastave. Foto: AKK Sports

Lahko Ogier še petič zapored postane svetovni prvak?

Po umiku tovarniške ekipe Volkswagna, ki je v svetovnem reliju prevladovala v zadnjih štirih letih, si bo letos svetovni prvak ta laskavi naslov zagotovo pripeljal z novim avtomobilom. V skupnem seštevku po osmih relijih vodi aktualni svetovni prvak Ogier (ford fiesta WRC), ki pa je letos zmagal le dvakrat. Francoz se je pozimi zelo pozno priključil ekipi M-Sport Ford, dirkalna fiesta ni bila namensko prirejena njegovim željam in tako bo imel Ogier v drugem delu sezone še zelo težko delo z branjenjem vodstva v skupnem seštevku.

Če bi mu to uspelo, bi si Ogier in M-Sport kot prva po letu 1981 (Ari Vatanen) pribojevala naslov svetovnega prvaka kot prava zasebnika. Pred 11 leti je imel belgijski Kronos Racing, ki je za eno leto sprejel takratnega šampiona Sebastiena Loeba, vendarle občutno tovarniško podporo Citroëna.

Thierry Neuville in Hyundai sta na Finskem že lani letela visoko in daleč, letos pa sta med vsemi posadkami v najboljši pripravljenosti. | Foto: AKK Sports Thierry Neuville in Hyundai sta na Finskem že lani letela visoko in daleč, letos pa sta med vsemi posadkami v najboljši pripravljenosti. Foto: AKK Sports

Najhitrejša na cesti sta Thierry Neuville in Hyundai

Letos najbolj prepričljiva sta bila v reliju Thierry Neuville in tovarniška ekipa Hyundaia. Neuville je do zdaj dobil 40 od skupno 144 hitrostnih preizkušenj in od osmih dobil tri relije. Še na dveh je zmago zapravil po nepotrebni napaki, brez katerih bi bil danes prepričljivo na poti do naslova svetovnega prvaka.

Neuville je na vseh dirkah pokazal izjemno hitrost, konec tedna pa bo prvič napadal tudi prvo zmago na Finskem. Deveti od skupno 13 relijev bo lahko eden od odločilnih v letošnji sezoni, čeprav se bo letos boj za naslov svetovnega prvaka predvidoma razpletel šele na zadnjih dirkah sezone.

Ogier ima pred Neuvillom v skupnem seštevku še 11 točk prednosti. Letos sta v enakem dirkalniku tudi Ott Tanak (17) in Elfyn Evans (16) dobila več hitrostnih preizkušenj od svetovnega prvaka (14). Toda Francoz je na vseh dirkah vozil prvi in imel na makadamskih cestah objektivno slabše pogoje od voznikov za seboj.

Zmage so bile na tem najhitrejšem reliju svetovnega prvenstva do zdaj večinoma rezervirane za Skandinavce. Šele leta 1990 je to prevlado končal Španec Carlos Sainz (Toyota), pozneje pa so tam zmagali še Francoz Didier Auriol (1992), Estonec Markko Martin (2003), Francoza Sebastien Loeb (2008, 2011, 2012) in Sebastien Ogier (2013) ter Britanec Kris Meeke (2016.)

 

 

 

Ne spreglejte