Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Četrtek,
3. 3. 2016,
12.49

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Opel Mercedes Volkswagen

Četrtek, 3. 3. 2016, 12.49

8 let, 7 mesecev

Lahko migrantska kriza ustavi tok evropske avtomobilske industrije?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Vodilni menedžerji evropske avtomobilske industrije so zaskrbljeni nad morebitnimi zaostritvami prehoda med državami Evropske unije, ali celo zloma schengna.

Logistični in proizvodni procesi slonijo na domnevi prostotrgovinskega trga

Vodilni predstavniki avtomobilske industrije se v Ženevi niso mogli izogniti niti pereči temi migrantov v državah Evropske unije in z njimi povezanih ukrepov posameznih držav članic, kjer so se prehodi čez državne meje že zaostrili. Menedžerji zahodnoevropskih proizvajalcev, ki imajo svoje številne tovarne v vzhodnih državah EU, se bojijo morebitnega kolapsa schengna. Tudi poostren nadzor na mejah je že upočasnil prevoz in s tem tudi proizvodnjo.

Predsednik Daimlerja: Naše tovarne imajo le uro ali dve rezervnega časa

"Zlom schengna bi bil za nas prava katastrofa. Zaradi naših operativnih operacij v južni Evropi bi to nemudoma vplivalo na nas," je povedal predsednik Opla Karl Thomas Neumann. Opel zdaj računa na nemoten prevoz produktov iz tovarn med Nemčijo, Španijo, Poljsko, Veliko Britanijo in Italijo.

"Naše tovarne so v Nemčiji, Romuniji, Španiji in Angliji. Naš proizvodni proces sloni na predpostavki, da je blagovni promet med državami prost," je Neumannu pritrdil tudi Bernhard Mattes, vodja Forda v Nemčiji.

Tudi pri Mercedes-Benzu se morebitnih zaostritev, do katerih bi lahko še ta mesec prišlo na srečanju voditeljev držav EU, bojijo. Kot je povedal predsednik Dieter Zetsche, imajo njihove tovarne le uro ali dve rezervnega časa, ki bi še zagotovil nemoteno proizvodnjo. Ker je povpraševanje po vozilih veliko, je časovni program proizvodnje zelo natrpan. Vsaka večja zamuda bi Daimlerjev sistem lahko porušila.

Ne spreglejte