Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Torek,
31. 3. 2015,
12.39

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Lufthansa

Torek, 31. 3. 2015, 12.39

8 let, 7 mesecev

Kdo lahko postane pilot Lufthanse in kdo plača 70 tisoč evrov vredno šolanje

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Pilot Lufthanse mora biti visok vsaj 165 in ne več kot 198 centimetrov, govoriti mora tekoče nemško in angleško. Šolanje mu kreditira Lufthansa, mesečno ji mora po zaposlitvi vrniti vsaj 300 evrov.

Letalska teorija v Evropi, praksa v ZDA

Medtem ko številne letalske družbe svoje pilote iščejo na trgu dela, kjer morajo imeti ti že opravljene vse licence, tako imenovani type rating za določen tip letala, ob tem pa najpogosteje še vsaj 500 ur linijskega letenja, pri Lufthansi svoje pilote šolajo načrtno.

Na njihovi akademiji, na eni strani so teoretična središča v Evropi (Bremen, München, Frankfurt, Essen in Dunaj), na drugi pa praktični center v Phoenixu v ZDA, se piloti izšolajo v približno 30 mesecih. V Arizoni, kjer imajo za mlade pilote na voljo skoraj trideset letal beechcraft F33A bonanza, uživajo predvsem vremenske razmere, ki omogočajo veliko ur letenja.

Šolanje izvajajo tako v nemškem kot angleškem jeziku. Razdeljeno je v šest faz, na koncu šolanja pa pilot dobi dovoljenje za letenje v veččlanskih posadkah na potniških letalih.

Račun za šolanje znaša 70 tisoč evrov

Celotno šolanje financira Lufthansa, piloti morajo v evropskem središču poskrbeti le za namestitev in sprotne življenjske stroške. Po koncu šolanja jim Lufthansa izstavi račun za 70 tisoč evrov. Kdor se pri njih zaposli, mu vsak mesec od plače trgajo vsaj 300 evrov.

Pilotu, ki jim ga pri Lufthansi ne uspe zaposliti v petih letih po koncu šolanja, zneska 70 tisoč evrov ni treba vrniti. Enako velja za pilote, ki jim ne uspe opraviti zahtevanih teoretičnih ali praktičnih preizkusov ali pa šolanje opustijo zaradi zdravstvenih težav.

Lufthansa je za letošnje leto odpovedala vsa načrtovana šolanja, tudi prihodnje leto za šolanje ni več prostih mest. Šele leta 2017 naj bi spet razpisali nova šolanja in zaposlovali nove mlade pilote.

Andreas Lubitz, ki je namerno povzročil strmoglavljenje letala družbe Germanwings, ki je v lasti Lufthanse, je bil pri njih zaposlen od konca leta 2013. V dobrem letu je opravil okrog 600 ur letenja.

Ne spreglejte