Ponedeljek, 2. 11. 2015, 7.16
8 let, 7 mesecev
Kako je Toyotin nasvet začrtal novo desetletno strategijo Volkswagna
Odpravljanje posledic afere: na eni strani odnos s strankami, na drugi tudi druga filozofija poslovanja
Volkswagnov koncern bo sredi prihodnjega leta predstavil svoj novi strateški načrt 2025, ki je namenjen predvsem odpravi posledic krize s spornimi dizelskimi motorji, a tudi iskanju nove strateške poti največjega evropskega proizvajalca v prihodnjem desetletju. Predsednik uprave Matthias Müller je v napovedi tega strateškega dokumenta naznanil transparentnost preiskave afere, večjo pozornost kupcev in podporo tistim, ki so v preteklosti kupili njihove sporne dizelske motorje. Napovedal je tudi decentralizacijo koncerna, možnost zmanjšanja zdajšnje ponudbe okrog 300 različnih avtomobilskih modelov in tudi večje odprtosti do zaposlenih.
Najpomembnejša pa je bila peta točka Müllerjeve objave. Volkswagen se bo domnevno umaknil od napadalno-ambicioznega načrta, kako že do leta 2018 postati največji svetovni proizvajalec avtomobilov in letno prodati vsaj sto tisoč vozil več od največjega tekmeca. Nemci so v zadnjem obdobju vse moči usmerili v svetovno rast in ob letošnjem polletju na svetovnem trgu prvič prehiteli Toyoto. Ob koncu septembra so jih Japonci sicer že spet prehiteli in naj bi vodilno mesto zadržali tudi ob koncu leta.
Akio Toyoda: Želimo ostati najboljši, ne le največji avtomobilski proizvajalec
"Osebno nočem govoriti le o številkah in prodajni plati našega poslovanja, saj so v tem primeru vsi zelo občutljivi. Osredotočeni smo na položaj najboljšega, ne le največjega proizvajalca na svetu," se je prejšnji teden prvič na Volkswagnovo afero odzval predsednik Toyote Akio Toyoda. Japonec je tako posredno dal Volkswagnu nasvet, ki je že dolgo načelo njegove družbe. Kot so nam predstavniki Toyote na različnih ravneh povedali tudi v slovenskem okviru – na primer eden njihovih najboljših trgovcev Andrej Jereb, pa tudi predsednik Toyote Adria Akiro Kimura –, položaj največjega proizvajalca ni neposredni cilj, temveč le posledica prvenstvene skrbi za stranke in ponudbo svojih vozil. "S svojimi strankami poskušamo skleniti življenjsko sodelovanje oziroma dolgotrajen odnos. Radi jim postrežemo s prijetnim življenjskim sobivanjem s svojim avtomobilom. V vsakodnevnem poslu seveda tekmujemo z drugimi proizvajalci, toda naša filozofija postavlja kupca na prvo mesto. Temu smo povsem predani in zavezani, vodilno mesto med proizvajalci na vsem svetu pa je posledica take usmeritve in našega dela," je v intervjuju za Planet Siol.net povedal Kimura.
Bo Volkswagen sledil Toyodovemu nasvetu?
Toyodovemu nasvetu Volkswagnov koncern zdaj očitno sledi. Status največjega bodo porinili nekoliko na stran, bolj se bodo posvetili zaradi afere načetemu odnosu s strankami in tudi dobičkonosnosti lastnih avtomobilov.
Leta 2010 je takratni predsednik koncerna Volkswagen Martin Winterkorn naznanil, da želi Volkswagen do leta 2018 postati največji avtomobilski proizvajalec na svetu. Zelo blizu temu statusu so že letos. V prvih devetih mesecih leta je Toyota prodala 7,49 milijona, Volkswagen pa 7,43 milijona vozil.
Največja razlika med Toyoto in Volkswagnom ostaja v Evropi
Velika razlika med obema proizvajalcema obstaja prav v Evropi, kjer imajo Nemci bistveno boljši položaj. Toyoti je skupaj z Lexusom uspelo prodati 432 tisoč vozil, na drugi strani pa zgolj znamki Volkswagen 1,2 milijona vozil. Celoten koncern je v tem obdobju v Evropi prodal 2,5 milijona vozil.
Čeprav bo Toyota prihodnje leto predstavila svoj novi crossover C-HR, Japonci kot pomembno strateško usmeritev izpostavljajo predvsem hibride in tehnologijo vodikovih gorivnih celic. Po besedah Toyode pri osebnih avtomobilih ne bodo promovirali dizelskih motorjev. Toyoda pravi, da bi morali dizelski motorji v prihodnje vseeno ostati pomemben adut tovornjakov in preostalih večjih vozil.