termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Tovornjaki na slovenskih avtocestah so še vedno primorani uporabljati plačilo cestnine na cestninskih postajah, a s 1. aprilom tega ne bo več, kar bo pomembno izboljšalo pretočnost prometa. Poleti in tudi v prometnih konicah bo zastojev manj, pa tudi sam promet bo potekal hitreje kot doslej.
Kljub pomislekom v javnosti nam pristojni zagotavljajo, da se vsi udeleženi držijo rokov in da bodo, kakor so najavili pri Darsu, s 1. aprilom sistem tudi dejansko uvedli. V konzorciju družb Telekom Slovenije in Q-Free ASA vse aktivnosti izvajajo skladno z zastavljeno časovnico in zapletov v zvezi z najavljenim datumom vzpostavitve ne pričakujejo.
Z začetkom aprila 2018 se tako na avtocestah v Sloveniji začne obdobje elektronskega cestninjenja za vse domače in tuje voznike tovornjakov, avtobusov in drugih vozil z največjo maso nad 3,5 tone. Vsa omenjena vozila bodo morala imeti od tega dne v uporabi napravo DarsGo, ki bo s pomočjo mikrovalovne tehnologije komunicirala s 127 cestninskimi portali na avtocestnem omrežju. Del sistema Dars v živo uporablja že od avgusta 2017.
Vsak tovornjak bo dobil napravo za odčitavanje vrednosti. Kavcija zanjo znaša 10 evrov.
Foto: Gašper Pirman
Ključna razloga, zakaj se sistem uvaja, sta ravno večja pretočnost prometa in obračun cestnine glede na dejansko prevožene kilometre na celotnem avtocestnem omrežju in stopnja izpusta CO2 na posamezno vozilo. V praksi bo to pomenilo, da bodo težja vozila plačevala drugačno ceno kot manjša, bolj ekonomična in zelena vozila. Cenovna primerjava današnjega in prihodnjega sistema cestninjenja še ni mogoča, saj Dars v sodelovanju z avtoprevozniško zbornico, ministrstvom za infrastrukturo in združenji cene na kilometer še ni določil.
Sistem bo cestnino zaračunal samodejno, tiste kršitelje, ki naprave DarsGo ne bodo imeli, pa bo sistem tudi samodejno zaznal in jih sankcioniral. "Na vse portale smo že uspešno namestili obcestno opremo, ki je že priključena na optiko in električno napajanje ter je v fazi testiranja. Izvedli smo tudi področne komisijske preglede po zakonu o cestah, s čimer smo pridobili dovoljenje za varnost in zanesljivost novega sistema elektronskega cestninjenja tako imenovanih težkih vozil na slovenskih avtocestah ter hitrih cestah," so nam pred kratkim zatrdili pri Darsu.
Po uvedbi sistema DarsGo bodo cestninske postaje na slovenskem avtocestnem omrežju postopoma odstranili. Začeli bodo s tistimi, ki predstavljajo največjo motnjo v prometu. Širše območje zdajšnjih cestninskih postaj bodo temeljito rekonstruirali, na teh lokacijah pa bo Dars vzpostavil točke nadzora, kjer bodo poleg cestninskih nadzornikov prisotni še policisti, prometni inšpektorji in cariniki.
Začetek odstranitve prvih cestninskih postaj je načrtovan spomladi 2018, po uvedbi novega elektronskega cestninjenja. Trenutno je v teku razpis za izvajalca del, rok za oddajo ponudb pa se konča prihodnji mesec. Razpis je razdeljen na tri sklope, kar pomeni, da bo izvajalec del izbran za vsak sklop.
Vrstni red rušitve je odvisen tudi od rezultatov razpisa. Predvideno je, da bo med prvimi porušena cestninska postaja Log, ki je tudi prometno najbolj obremenjena. Razpis za rušitev in preureditev drugega svežnja 18 cestninskih postaj (šest čelnih in 12 stranskih) pri Darsu načrtujejo za drugo polovico letošnjega leta, izvedbo pa za prihodnje leto.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.