Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
6. 5. 2015,
5.09

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Honda Družinski Avtomoto Terenski Avtomoto

Sreda, 6. 5. 2015, 5.09

8 let, 8 mesecev

Honda CR-V – stalnica na slovenskih cestah od leta 1997

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Honda CR-V je dobro znana tudi na našem trgu. Naprodaj je od leta 1997, od leta 2012 že njena četrta generacija. Svetovna uspešnica - posebej priljubljena je v ZDA - je doživela prenovo.

Skrivnost uspeha: v pravem trenutku ravno prav velik križanec med terenci in osebnimi avtomobili

CR-V je eden prvih križancev med okornimi terenci in udobnimi osebnimi avtomobili in je s svojo velikostjo spodnjega srednjega razreda (prvi model je bil v veliki meri zasnovan na osnovi takratnega modela civic) predstavljal dober družinski kompromis.

Uspeh ni izostal, saj ne gre dobro v denar le v Evropi, kjer jo tudi izdelujejo, pač pa tudi na zahtevnem severnoameriškem, prav tako zahtevnem japonskem in na vse bolj zahtevnih azijskih trgih. Tri generacije so mimo, četrto je po dobrih treh letih doletela oblikovna in tehnična prenova.

Po novem sta oba turbodizla 1,6-litrska

V skladu z evropsko zakonodajo je dobila motorje, ki ustrezajo novim normam Euro6. Bencinski in šibkejši turbodizelski motor ostajata (prilagojena) v ponudbi, stari 2,2-litrski turbodizel pa se je umaknil – nadomestila ga je zmogljivejša različica 1,6-litrskega dizla, kateremu pri dihanju pomagata dve zaporedno delujoči turbopuhali.

Ta zmore 118 kilovatov, kar je 8 več kot stari 2.2, največji navor pa je ostal enak – 350 Njutonmetrov. Že prej je bil močnejši dizel na voljo tudi s samodejnim menjalnikom, a je z novim motorjem prišel tudi nov samodejni menjalnik, ki ima 9 (prej 5) prestav. Še vedno pa je 5-stopenjski samodejni na voljo v kombinaciji z bencinskim motorjem.

Šest možnih kombinacij pogonske mehanike

Pri pogonih ni drugih sprememb; 2-kolesni je na voljo z bencinskim ter s šibkejšim dizelskim, 4-kolesni pa z bencinskim ter z močnejšim dizelskim motorjem.

Upoštevaje motorje, menjalnike in pogone je tako, enako kot doslej, v ponudbi šest kombinacij. Je pa nekaj izboljšav na preostali mehaniki: drobnih sprememb so bili deležni geometrija podvozja, volan, vzmetenje in blaženje.

Daljši in višji, a tudi prepoznavne lepotne spremembe

Izhajajoč iz dodelav na podvozju sledi tudi droben prirastek na širini kolotekov (15 milimetrov), je pa za od 5 do 15 milimetrov, odvisno od koles in pogona), je CR-V po novem višji.

Za 35 milimetrov zrasla v dolžino tudi karoserija, kar gre na račun novih odbijačev, ti pa so že v službi spremenjenega videza. Poleg odbijačev so spremenili še motorno masko, luči in oblike platišč.

Spremembe so seveda najbolj opazne spredaj, ker oblikujejo odbijač, maska motorja in žarometa izrazit in značilen 'V'.

Honda connect – serijsko od (drugega) paketa elegance

Notranjost so menda posebej prilagodili evropskim željam – z novimi materiali, katerih tekstura in barve so na naših koncih bolj zaželeni. Izrazitejši so še nekateri okrasni elementi, spremenjena pa je tudi konzola med sedežema, ki je odslej vzdolžno pomična za 6 centimetrov in ima hlajen predal.

Glavna tehnična novost notranjosti pa je nov informacijsko-zabavni sistem, ki so ga nedavno predstavili že v civicu.

Gre torej za na androidu zasnovan zabavni del z možnostjo dodajanja aplikacij, poleg tega pa velik, barvni in za dotik občutljivi zaslon prikazuje še navigacijski sistem, avdio in video vsebine ter sliko z zadnje kamere.

Za razliko od civica ta pri CR-V omogoča tri poglede, poleg običajnega še širokokotnega (večje vidno polje) in pogled navpično navzdol. Tudi pri CR-V pa so smernice na sliki odslej dinamične, torej se prilagajajo zasuku volanskega obroča.

Paket novih elektronskih (varnostnih) pomagal

Brez elektronskih pomagal v službi varnosti tudi tu ne gre. Po novem večina teh pomagal temelji na optični kameri ter na radarskem tipalu oziroma na kombinaciji obeh.

Nov sistem za zmanjšanje možnosti trčenja CMBS zdaj ne zaznava le kovinskih ovir, pač pa tudi pešce (omejitev je, da morajo biti višji od metra) in kolesarje, poleg tega ta sistem zaznava še nevarnost trčenja z nasproti vozečimi vozili. Sistem LKAS pomaga ohranjati prometni pas in poleg belih prepoznava tudi rumene talne črte.

Tu sta še radarski tempomat ACC in inteligenten radarski tempomat i-ACC – slednji predvidi možnost 'vpada' vozila v primeru prehitevanja več vozil (na avtomobilski cesti). V povezavi z navigacijo je koristen še sistem TSR, ki prepoznava (okrogle) prometne znake – omejitve hitrosti in prepoved prehitevanja.

Več serijske opreme, višje cene

Nekaj več serijske opreme s prenovo pomeni višje cene: osnovne različice so dražje za tisočaka, višje pa manj – najbolje opremljene so dražje za okoli 500 evrov. Dobra novica pri tem je, da so sedaj nekaj cenejši dodatni paketi. Tako zdaj verjetno v Sloveniji najbolj priljubljena različica 1.6i-DTEC 2WD elegance stane 29.240 evrov.

Najcenejši je CR-V 2.0i VTEC 2WD comfort, ki stane 25.370 evrov, dobrega tisočaka je treba dodati za paket elegance, dobre tri pa za 4-kolesni pogon.

Cena dizlov se prične pri 27.490 evrih, štirikolesno gnanih (s pripombo, da je takrat motor zmogljivejši, oprema pa tudi za razred višja) pa pri 32.740 evrih. Vsega skupaj naj bi prenovljenih CR-V pri nas letos prodali okoli 150.

Ne spreglejte