Ponedeljek, 24. 6. 2013, 8.54
8 let, 7 mesecev
Avtomobilski trend Le Mansa – v ospredju predvsem energijska učinkovitost
Le Mans pač ni le dirka
Že polnih devetdeset let vztrajnostna dirka v Le Mansu v Franciji ni le prvovrstni avtomobilski spektakel, ki je letos privabil kar 245 tisoč gledalcev, temveč tudi priložnost za inženirske inovacije prisotnih avtomobilskih proizvajalcev. Dejstvo je, da je bil v zgodovini prav avto-moto šport največje gibalo razvoja avtomobilske industrije, saj so zaradi možnosti predstavitve tehnologije in preizkusa v skrajnih razmerah dirke dejansko sploh nastale.
Audi in Toyota z motorjema dveh različnih konceptov in pogonov
Glavna dirkalnika letošnje dirke sta bila audi R18 e-tron in Toyotin prototip TS030 hybrid, ki sta imela povsem drugačno inženirsko in tehnološko zasnovo, a je zmagovalna dirkalnika obeh moštev po 24 urah dirkanja oziroma 4732 prevoženih kilometrih vseeno ločil le en krog.
Audi je v svoj prototip vgradil turbodizelski 3,7-litrski motor V6, Toyota pa 3,4-litrski bencinski motor V8 brez turbopuhala. Oba prototipa sta imela delni štirikolesni pogon. Audi je uporabljal vztrajnik na sprednji osi, ki je pri hitrostih nad 120 kilometrov na uro zagotavljal električno energijo in pogon za sprednji kolesi. V počasnejših ovinkih si torej Audijevi vozniki s štirikolesnim pogonom niso mogli pomagati.
Toyotin sistem je slonel na klasičnem KERS-u, ki je bil nameščen na zadnjo os in je deloval skupaj z bencinskim atmosferskim osemvaljnikom. Njihovi vozniki so lahko dodatno moč uporabili, kadarkoli so hoteli.
Z eno posodo goriva so toyote zmogle 27 dodatnih kilometrov
Audijev sistem je imel nekoliko več moči, Toyota pa je lahko zaradi tehničnih pravil stavila na boljši izkoristek goriva. Avtomobili z bencinskim motorjem so imeli lahko 73-litrsko, avtomobili z dizelskim motorjem pa le 58-litrsko posodo za gorivo. Ker je Toyota zaradi protesta nad nepravičnim razmerjem pridobila še dodatne tri litre, so njihovi avtomobili z eno posodo goriva lahko v Le Mansu prevozili dodatna 13,6 kilometra dolga kroga. Čeprav so bili audiji hitrejši, so toyote prav zaradi več goriva in boljšega izkoristka skoraj nadoknadili primanjkljaj.
"V Le Mansu je mogoče zmagati le z inženirskimi inovacijami. Spet je bila odločilna naša hibridna tehnologija. Dirkalniki pa so imeli tudi druge novosti, ki bodo kmalu na voljo na serijskih vozilih. To so nova generacija hladilnikov in novi matrični žarometi LED, ki še posebej ponoči optimalno osvetlijo ovinke pred avtomobilom," je po zmagoslavju dejal Rupert Stadler, predsednik upravnega odbora Audija AG.