Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
18. 10. 2018,
11.16

Osveženo pred

10 mesecev, 2 tedna

Vsebino omogoča Renault Nissan Slovenija

Natisni članek

Natisni članek

Renault Asfaltna džungla Izberi drugačno pot advertorial

Četrtek, 18. 10. 2018, 11.16

10 mesecev, 2 tedna

Džungla na avtocesti: kaj storiti, ko se avtomobil vozi v nasprotno smer

Vsebino omogoča Renault Nissan Slovenija
voznik avto promet cesta | Foto Thinkstock

Foto: Thinkstock

"Nujno prometno obvestilo: na primorski avtocesti med priključkoma Logatec in Unec v smeri Kopra se avtomobil vozi v napačno smer." To je obvestilo, ki ga na naših radijskih postajah slišimo precej pogosto, zato je čas, da izberemo drugačno pot.

Avtocesta je pravi poligon raznovrstnih manevrov, ki niso vedno najbolj premišljeni in obzirni. Dnevno lahko na radijskih obvestilih slišimo prometna opozorila, pri katerih samo otrpnemo in se sprašujemo, kako je to mogoče. Ne samo vožnja v nasprotno smer, na avtocesti se pogosto lahko znajdemo kot sredi kaotičnega direndaja: prehitevanje po vseh mogočih pasovih, hitra vožnja brez varnostne razdalje, nepravilno ustavljanje in prevečkrat tudi nepremišljeno obračanje?!

Zakaj smo (pre)pogosto tako nespametni, da nas zavede k takšnim neobzirnim in nevarnim manevrom? O tem smo vprašali klinično psihologinjo Vesno Radonjić Miholič, ki je vrsto let delala tudi v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu RS – Soča. Pravi, da se v takšnih "norih" dejanih skriva tudi naša impulzivnost: "Vozniki praviloma ne želijo povzročiti nezgode. Nekateri ljudje so impulzivni, odzovejo se hitro, po prvem vzgibu, ne da bi presojali, predvidevali posledice. Zagotovo pripomore ustrezna informiranost, ki omogoča tudi razumevanje smisla prometnih predpisov in pravil. Prometna vzgoja (od prvega vključevanja v promet pa do vozniških izpitov), ki gradi tudi primerno prometno kulturo, je sicer dolgoročna naložba, a zagotovo nujna."

Dejstva, na katera ne moremo biti ponosni:

Vsak tretji dan nekdo na avtocesti vozi v nasprotno smer.

Ob vsakem večjem neurju ali toči se kakšen voznik domisli, da se je pametno ustaviti pod avtocestnim nadvozom.

Neustrezna varnostna razdalja je na žalost precej priljubljen šport na slovenskih avtocestah. Varnostna razdalja mora ne glede na vozne razmere omogočati, da lahko voznik pravočasno zmanjša hitrost ali ustavi vozilo.

Vzgajajmo bolj strpne voznike

Eden od načinov, da bodo naše ceste bolj varne in manj podobne sprehodom po divjini, se skriva tudi v pravilni vzgoji pomladka, torej bodočih voznikov, ki se bodo šele čez nekaj let sami odpeljali na cesto.

Imate občutek, da se vsak dan v avtomobilu vozite po nekakšni asfaltni džungli? Izberite drugačno pot, skupaj lahko pripomoremo k bolj strpni in obzirni prometni izkušnji. | Foto: Imate občutek, da se vsak dan v avtomobilu vozite po nekakšni asfaltni džungli? Izberite drugačno pot, skupaj lahko pripomoremo k bolj strpni in obzirni prometni izkušnji.

Vendar to vsekakor ni dovolj. Začeti moramo že zdaj, predvsem pri sebi. Ker na druge ne moremo vplivati, lahko postanemo zgled za preostale. Zakaj bi podlegli množičnim brezglavim norenjem po avtocesti, če lahko izstopamo z zgledno vožnjo?

Kako postati glavni car na avtoceste

Stvar je nadvse preprosta, upoštevati je treba predvsem cestnoprometne predpise, pri tem pa moramo vključiti svoj bolj strpni jaz.

Da bo še malo lažje, smo pripravili še nekaj hitrih trikov, s katerimi boste lahko izbrali drugačno pot na cesti.

Švica, avtocesta | Foto: Reuters Foto: Reuters

PRVI KORAK: preden se boste lotili prehitevanja na avtocesti, se vprašajte: ali je pot varna? Je prehitevanje nujno ali želim samo preizkusiti pospeške svojega avtomobila? In še opozorilo: po prehitevanju se takoj priključite nazaj na vozni pas in dovolite preostalim voznikom, da prehitevajo v miru.

Ob prehitevanju še en pomemben namig: ne prehitevajte samo zato, ker se vam je zahotela vožnja po levem pasu. Ko se boste prestavili na prehitevalni pas, tudi zares pospešite – ne vozite vzporedno s tistim, ki vozi po voznem. To res nima smisla.

DRUGI KORAK: ojoj, toča! Kaj pa zdaj?! Neurja ali snežni meteži se ne zgodijo nenadoma in brez opozorila. Preden se odpravite na pot, zato vedno preverite tudi vremensko napoved. Če ni najbolj obetavna, če je le mogoče, pot prestavite. Če se vam na poti vseeno zalomi in se boste znašli sredi neurja, ostanite mirni, predvsem pa dovolj prisebni, da se izognete impulzivnim manevrom. To pomeni, da se ne ustavljate pod avtocestnimi nadvozi in ne obračate sredi avtoceste. Poiščite varno zavetje na počivališču ali v prvi priložnosti zapeljite z avtoceste.

vožnja voznik avtomobil | Foto:

TRETJI KORAK: pustite živčnost doma, navijte si dobro glasbo in samo uživajte. Osredotočeno, seveda. To pomeni, da povečate raven strpnosti do preostalih soudeležencev v prometu, da ne provocirate z nevarnim prehitevanjem (po možnosti po desni strani?!) in da si ne prisvojite prehitevalnega pasa s hitro vožnjo in mežikanjem, naj se vam drugi umaknejo s poti.

ČETRTI KORAK: ko boste zapustili avtocesto, storite to spoštljivo do preostalih voznikov. Prehitevanje tik pred izvozom in nenadno zaviranje tik pred drugim avtomobilom je nevarno in nadvse neobzirno.

PETI KORAK: če se vam bo zgodilo, da boste opazili nasproti vozeče vozilo, čim prej zapeljite na odstavni pas, pri čemer morate paziti na vozila za seboj. Prižgite vse štiri smernike in nasproti vozečega voznika s trobljenjem in svetlobnimi znaki opozorite na napako.

Saj ni tako težko, kajne? In kaj bo vaša nagrada po koncu takšne poti, ki bo ne nazadnje tudi manj sebična, predvsem pa manj stresna in napeta? Nagrada ne bo samo varnost, ampak predvsem dejstvo, da se boste celo malo bolje spoznali s svojim jeklenim konjičkom, se predali njegovi napredni tehnologiji in preprosto uživali v panorami, ki se bo, tokrat počasneje, spreminjala ob poti. In še nekaj: skupaj lahko pripomoremo k temu, da naše ceste ne bodo več kot nekakšna asfaltna džungla.

Kako boste sami poskrbeli za bolj obzirno vožnjo?

  • Upošteval bom omejitve hitrosti
    48,67 %
    73 glasov
  • Ne bom prehiteval po voznem pasu
    8,67 %
    13 glasov
  • Upošteval bom varnostno razdaljo
    30,67 %
    46 glasov
  • Ustavljal se bom samo na varnih območjih
    3,33 %
    5 glasov
  • Ne bom hupal, žugal in preklinjal ob napakah drugih
    8,67 %
    13 glasov
Oddanih 150 glasov

SUV Renault ekspedicija raziskuje psihologijo neobzirne vožnje

Ceste so včasih ponorela džungla! Levo temperamenten vročekrvnež. Desno tip, ki se je prilepil na hupo, zadaj pa model, ki se je prilepil na vaše vozilo ... Nestrpnost, izsiljevanje, iztegovanje sredincev ... Problem? Vsekakor! Da bi se lahko uspešno spopadali z njim, ga morate najprej razumeti.

Renault SUV | Foto:

Ravno zato je SUV Renault pripravil posebno ekspedicijo: na raziskovanje asfaltne džungle bo odpeljal kar tri avanturiste!

Na njej bodo raziskovali vzorce nespametne vožnje. Pod budnim očesom psihologinje dr. Vesne Radonjić Miholič in voditelja Saše Stareta se bodo s svojim izbranim SUV Renault popeljali na ceste in se oborožili z uporabnimi nasveti in triki, kako obvladati asfaltno džunglo!

Spremljaj jih na Facebooku, saj boste prav vi na koncu odločili, kdo izmed njih se je v izzivu najbolje odrezal – in kdo bo za nagrado svoje vozne mišice sproščal na nepozabnem vikendu razvajanja!

 

Ne spreglejte