Četrtek, 28. 11. 2013, 15.41
4 leta, 12 mesecev
Zdravljenje s svetlobo
Trenutno se z depresijo po podatkih Svetovne raziskave duševnega zdravja (World Mental Health Survey) spopada kar 350 milijonov ljudi. Ena izmed oblik te bolezni je sezonska depresija, ki se pojavi v jesenskem času zaradi pomanjkanja naravne sončne svetlobe in traja vse do pomladi. Terapijo s svetlobo uporabljajo tudi v psihiatriji, pa ne le za zdravljenje sezonske, temveč tudi katerekoli druge oblike depresije.
Prve zametke tovrstnega zdravljenja v medicini najdemo že v starem Egiptu, pozneje pa je Hipokrat opisal uporabo sončne svetlobe za zdravljenje različnih medicinskih motenj. Terapija s svetlobo, kot jo poznamo danes, se je začela v 60. in 70. letih 20. stoletja in spada med zdravilske metode, nekatera področja zdravljenja, kot sta luskavica in ikterus, pa so tudi del uradne medicine.
Raziskave so pokazale, da so učinki zdravljenja s svetlobo skoraj povsem enaki učinkom zdravljenja z antidepresivi, le da gre za bolj naravno metodo, pri kateri je možnost stranskih učinkov neprimerljivo manjša. Med stranske učinke spadajo hipomanija in začetni glavoboli, redki pa občutijo slabost, ki izgine po nekaj dnevih zdravljenja.
Učinek zdravljenja je opazen že v prvem tednu zdravljenja, kar je veliko hitreje kot pa pri antidepresivih, kjer se počutje začne izboljševati šele po petem tednu uživanja tablet.