Petek, 31. 5. 2013, 14.50
8 let, 7 mesecev
Z jogurtom nad depresijo
Probiotiki, ki so v jogurtu, lahko prav zaradi vpliva na del možganov, ki poveljuje čustvom in bolečini, izboljšajo razpoloženje, trdijo znanstveniki univerze v Los Angelesu. Ženske, stare od 18 do 53 let, so za en mesec vključili v raziskavo, nato pa slikali njihove možgane z magnetno resonanco. Razdelili so jih v tri skupine, prva je dvakrat na dan jedla jogurt z živimi bakterijskimi kulturami, druga mlečne izdelke brez živih bakterijskih kultur, tretja pa ni jedla mlečnih izdelkov.
Rezultati raziskave so pokazali, da probiotiki bistveno zmanjšujejo aktivnosti v možganih, ki so odgovorne za čustva in bolečino. Dobre bakterije v prebavnem sistemu naj bi pošiljale molekularne signale možganom. To, kar jemo, vpliva na način, kako funkcioniramo, a precej neverjetno je, da lahko vpliva tudi na razpoloženje, ugotavljajo raziskovalci. "Jogurt tako blaži depresijo, medtem ko ima tipična zahodnjaška hrana, polna maščob, sladkorja in ogljikovih hidratov, ravno nasproten učinek," je povedal vodja študije dr. Emeran Mayer.
Jogurt velja za dober izbor kalcija in vitamina D, pri nakupu pa je treba biti pozoren na njegovo sestavo in delež živih kultur.