Sol je zelo pogost mineral. Morda ste pomislili, da se jo predvsem uporablja v kuhanju, ampak sol je še vse kaj več. Obstaja razlog, da so jo Rimljani cenili tako zelo, da so z njo plačevali vojake.
Predstavljamo vam načine, kako lahko v gospodinjstvu uporabimo sol na tisoč in en način.
Preprečuje, da sadje in zelenjava potemnita Da preprečite potemnitev sadja ali zelenjave pred kuhanjem, ga potopite v rahlo osoljeno vodo. Klasičen primer: ko lupite velike količine krompirja, recimo za praznovanje, ga olupljenega postavite v slano vodo, da vam ne potemni, ko boste lupili še preostalega.
Pomirja pike insektov Piki čebel, komarjev in drugih žuželk so srbeči in neprijetni. Namočite krpo v slano vodo in jo dajte na mesto vboda kot obkladek. Osvežil bo vašo kožo in pomiril draženje.
Ustna nega S kombinacijo soli in sode bikarbone boste dobili organsko zobno pasto. Z grgranjem slane vode lahko lajšate vnetja in ohranite svež dah.
Piling in dezodorant Sol je odlična za piling kože. Še posebej morska sol. S soljo se lahko podrgnete po telesu, da odstranite odmrle celice in vaša koža bo gladka. Lahko pa ji dodate tudi nekaj kapljic eteričnega olja. Na primer, limonino eterično olje deluje kot energijski navdih, medtem ko olje sivke pomirja.
Požar pod nadzorom S soljo ali sodo bikarbono lahko pogasite ogenj, če vam recimo zagori olje na štedilniku. Ne pozabite, nikoli ognja, ki je nastal zaradi vžiga maščobe, ne gasite z vodo, ker bo samo še huje.
Ribanje Tako kot je dobra za piling, tako je dobra za odstranjevanje vodnega kamna v umivalniku, kadi, kot tudi za odstranjevanje trdovratnih madežev iz loncev in posod. Presenečeni boste, kako lahko z mešanico soli in vode ter malce fizične moči očistite mastne madeže in zapečene ostanke hrane.
Odstranjevanje madežev Sol je odlično sredstvo za odstranjevanje madežev. Namočite umazano perilo (celo zavese ali preprogo) v hladno slano vodo. Videli boste, kako trdovratni madeži preprosto izginejo. Sol lahko celo odstrani krvne madeže ali vinske madeže, ki jih je že tako težko odstraniti. Ostrani lahko vonj znoja, ki se je prikradel v oblačila. Detergentu dodajte malo soli, da bodo oblačila bolj sveža in svetlejša.
Smrad iz odvoda Neprijetnega vonja iz odtokov se boste rešili, če boste vanj zlili slano vodo. Če to ni dovolj, prelijte še z vrelo slano vodo. Klic vodovodarja je res zadnja možnost!
Odzamrzovanje Ena od najbolj običajnih uporab soli! Sol zniža ledišče vode, tako da je lahko koristna za preprečevanje nastajanja ledu in stali led hitreje na vetrobranskih stekel, pločnikih. A bodite previdni: preveč soli lahko onesnaži zemljo in povzroči probleme rastlinam, kar je eden od razlogov, zakaj so številna mesta in krajinski parki ( seveda drugje po svetu in ne v Sloveniji) prešli na posipanje cest s peskom namesto kamene soli.
Povrne sijaj likalniku Dno likalnika sčasoma lahko postane umazano, kar pomeni, da se bodo ti madeži naslednjič, ko boste likali, prenesli na tkanine. Sol dajte na papir in s toplim likalnikom prelikajte. Zaradi toplote bo sol stalila madeže.
Ohranja barvo Ko boste prvič umili brisače, posteljnino ali oblačila, pranju dodajte še četrt skodelice soli, da vam tkanina ne bo izpustila barve. Dodatna prednost je še ta, da četudi boste prenehali dodajati , bo barva na tkanini ostala dlje časa.