Sreda, 11. 9. 2013, 14.45
8 let, 7 mesecev
Pomoč na domu je še vedno predraga
Kot še kažejo Episcentrovi podatki, ki jih je za Planet Siol.net pridobil med 1008 vprašanimi, jih je 33,4 odstotka za tovrstne storitve pripravljenih odšteti do šest evrov na uro, 19,4 odstotka do deset, 2,3 odstotka pa tudi več kot 10 evrov.
Kot kaže analiza izvajanja pomoči na domu za lansko leto, ki jo je opravil Inštitut RS za socialno varstvo, je bilo konec decembra leta 2012 dobrih 6.500 uporabnikov pomoči na domu. Med njimi je največ starejših ljudi.
Omenjeni stroški so subvencionirani in večina občin, ki morajo prispevati vsaj 50 odstotkov pomoči na domu, prispeva več. Tako so celotni stroški pomoči na domu na uro lani zadnjega decembra v povprečju znašali 17,57 evra, kar je za 27 centov več kot leto prej.
Kljub temu je Aldo Ternovec, predstavnik Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS), prepričan, da so glede na standard oziroma prihodke, ki jih imajo starejši, storitve pomoči na domu še zmeraj drage in je dom za starejše občane še vedno najcenejša oblika varstva teh oseb.
Po Ternovčevih besedah večinoma pomoči na domu v Sloveniji še vedno izvajajo centri za socialno delo neposredno ali pa posredno prek svojih organizacijskih enot, vendar pa se ta zgodba zaključuje, saj je v zadnjih letih poraslo število domov za starejše, ki ponujajo tovrstne storitve in zasebnikov s koncesijo občine.
Sicer pa po zakonu o socialnem varstvu pomoč družini na domu obsega pomoč na domu in socialni servis. Pomoč družini na domu pomeni socialno oskrbo upravičenca v primeru invalidnosti, starosti ter v drugih primerih, ko socialna oskrba lahko nadomesti institucionalno varstvo, socialni servis pa pomoč pri hišnih in drugih opravilih v primeru otrokovega rojstva, bolezni, invalidnosti, starosti, v primeru nesreč ter v drugih primerih, ko je ta pomoč potrebna za vključitev osebe v vsakdanje življenje.