Ponedeljek, 26. 10. 2020, 22.21
4 leta
Kako v času zaprtih fitnesov učinkovito trenirati doma?
Čeprav so telovadnice in fitnes centri za nekaj časa zaprli svoja vrata, lahko za to, da ostajamo v dobri telesni kondiciji, veliko naredimo tudi doma. Vse, kar potrebujemo, so volja in nekaj osnovnih pripomočkov, kot so elastike, navadne uteži ali uteži "kettlebell".
Za dober imunski sistem in za zdrav srčno-žilni sistem je poleg zdrave, uravnotežene prehrane pomembna tudi redna telesna dejavnost. Letos, ko se svet spopada z novim koronavirusom, še bolj kot kadarkoli prej.
V želji po tem, da omejimo širjenje okužb, je bilo med sprejetimi ukrepi tudi zaprtje telovadnic in fitnes centrov, a to naj vas ne odvrne od tega, da ne bi vzdrževali svoje telesne kondicije. Tukaj je nekaj nasvetov, kako prav tako učinkovito trenirati doma.
1. Ne pozabite na ogrevanje
Na individualnih urah z osebnim trenerjem ali na skupinskih vadbah je trener oziroma vaditelj tisti, ki poskrbi, da se pred glavnim delom treninga naše telo ustrezno ogreje. Doma morate za to poskrbeti sami. In ker je doma tako, da se lahko preprosto s kavča prevalite na telovadno blazino in lotite telovadbe, mnogi kar izpustijo ogrevanje. Kar vsekakor ni dobro, saj lahko v primeru, da niste ustrezno ogreti, pride do nepotrebnih poškodb.
2. Ne delajte predolgih premorov
Med posameznimi vajami ne delajte predolgih premorov. Perilo, ki se je ravno posušilo v sušilnem stroju, prah, ki ga vidite pod omaro, ko delate sklece, razmetane igrače, ki so vas nenadoma začele motiti – vse to in tudi preostalo bo počakalo do konca treninga. Tudi na skupinski vadbi oziroma v fitnesu imate kratke premore med posameznimi vajami, da se telo ne začne ohlajati in da je ves čas v stanju porabljanja kalorij. Zato naj ne bo doma nič drugače.
3. Težavnost vaj iz tedna v teden stopnjujte
Če boste ves čas delali iste vaje z isto obremenitvijo, napredek ne bo viden, kar bo gotovo vplivajo na vašo motiviranost. Že tako se je doma mnogim težko spraviti k telovadbi, če ne bo na telesu videti sprememb, pa to lahko še dodatno vzame veselje. V fitnesu je osebni trener tisti, ki poskrbi, da določene vaje izvajate z dovolj težkimi utežmi oziroma da so vaje dovolj zahtevne, da omogočajo napredek pri oblikovanju telesa in izboljšanju kondicije. Doma pa morate za to poskrbeti sami. Čeprav se vam morda zdi, da bi dodatni koluti na ročkah za uteži utegnili biti pretežki, vseeno poskusite. Morda boste nato prijetno presenečeni, ko boste videli, da zmorete.
4. Poskrbite, da boste vaje izvajali pravilno in varno
Če vaj ne boste izvajali pravilno, potem ne le, da ne bo pravega učinka na ciljno mišično skupino, tvegate lahko tudi poškodbo. Če torej do zdaj niste trenirali pod budnim očesom osebnega trenerja, kjer ste se naučili pravilno izvajati različne gibe, si morda za začetek najdite posnetke na spletu, ki jim boste sledili pri domači vadbi in dosledno upoštevali prikazano izvedbo vaj. Še vedno pa vam ostane tudi možnost individualnega treninga s trenerjem v živo prek katerega od programov sodobne tehnologije.
5. Trenirajte vsaj trikrat tedensko in naredite vaje za vse mišične skupine
Če boste prvi trening v tednu posvetili nogam in zadnjici, naj bodo naslednji dan, ko boste trenirali, na vrsti mišice hrbta in rok, tretja vadba tedna pa naj se osredotoči na ramenski obroč in prsne mišice. Seveda lahko naredite kombinacije posameznih treningov tudi drugače, po svoje. A nekako pazite na to, da boste v teku tedna zajeli vse mišične skupine.
6. Ne pozabite na aerobno vadbo, po možnosti na svežem zraku
Čeprav smo trenutno v obdobju ustavljenega javnega življenja, je rekreacija zunaj še vedno dovoljena. Zato se nekajkrat tedensko odpravite ven, kjer boste z aerobno vadbo topili kalorije in se dobro predihali. Če vam tek ni blizu, se lahko za začetek lotite hitre hoje. Lahko se lotite tudi kolesarjenja ali rolanja. Če pa ste vseeno raje doma, potem najdite na spletu posnetek kakšne aerobike ali zumbe ter si dajte duška.