Ponedeljek, 27. 1. 2014, 14.48
8 let, 8 mesecev
Kako s prehrano pomagati znižati povišan holesterol?
Dejavniki, kot so debelost, kajenje, čezmerno pitje alkohola, genetika in določene bolezni, kot so na primer sladkorna bolezen, visok krvni tlak ali bolezni ledvic in jeter, prav tako povečajo tveganje za razvoj povišanega holesterola.
Holesterol LDL oziroma slab, torej škodljivi holesterol, se lahko začne kopičiti v žilnih stenah, kar posledično vodi v njihovo oženje in bolezni, kot so srčni infarkt, možganska kap ali angina pektoris.
Holesterol HDL je tako imenovani dobri, koristni in zaščitni holesterol, ki se po krvi prenaša z dobrimi lipoproteini. Z njim se holesterol iz žilnih sten in različnih tkiv odstranjuje ter prenaša nazaj v jetra, od koder se z žolčem izloča iz organizma.
Jabolčni kis pomaga znižati vrednosti skupnega holesterola in trigliceridov. V vsakdanjo prehrano ga vključite tako, da zmešate eno čajno žličko organskega jabolčnega kisa v kozarcu vode in to pijete od dvakrat do trikrat na dan, in sicer vsaj mesec dni. Okus si lahko izboljšate tako, da namesto vode uporabite recimo svež pomarančni sok.
Vitamina C in E sta antioksidantna vitamina, ki uničujeta proste radikale, ki bi lahko holesterol LDL pretopili v strupen in nevaren. Antioksidanti na različne načine upočasnijo ali celo ustavijo oksidacijo molekul, to je vezavo kisika nanje.
Ena skodelica ovsenih kosmičev za zajtrk je učinkovit način za zmanjšanje holesterola, saj so bogati s topnimi vlakninami in zmanjšujejo absorpcijo holesterola in znižujejo raven slabega holesterola. Dodate jim lahko tudi sadje in oreške, kot so jabolka, banane, jagode in orehi, kar dodatno blagodejno vpliva na vaše zdravje.
Kokosovo olje šteje za koristno domače sredstvo za visok holesterol, čeprav je iz nasičenih maščob. Vsebuje lavrinske kisline, ki pomagajo povečati HDL, to je dober holesterol, in izboljšati razmerje med LDL in HDL. Kokosovo olje v prehrano dodajte v zmernih količinah, in sicer žlico ali dve na dan. Ribje olje in mastne ribe, kot so skuša, tuna, losos, sardele in podobno, so bogate z maščobnimi kislinami omega-3, ki pomagajo k nižanju ravni trigliceridov. Zaužijte od enega do štiri grame ribjega olja na dan.