Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
11. 4. 2018,
12.49

Osveženo pred

6 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,38

1

Natisni članek

Natisni članek

Zveza potrošnikov Slovenije majonezna omaka majoneza

Sreda, 11. 4. 2018, 12.49

6 let, 6 mesecev

Kako prepoznate "pravo" majonezo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,38

1

kokosova majoneza | Foto YouTube

Foto: YouTube

Majoneza velja za kalorično bombo, zato ni živilo, ki bi si ga privoščili velikokrat in v velikih količinah. Ko pa vendarle posežemo po njej, je dobro vedeti, kakšne so razlike med majonezo in majonezno omako - izdelkoma, ki se na prvi pogled zdita enaka.

Ob kupovanju majoneze preberite seznam sestavin: prava majoneza vsebuje vsaj 70 odstotkov maščobe in najmanj pet odstotkov jajčnega rumenjaka, poudarjajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS).

Zakaj je to pomembno? Na slovenskem trgu obstajajo tudi izdelki, ki se na prvi pogled izdajajo za majonezo, v resnici pa ne zadostujejo predpisanim standardom - gre za tako imenovane majonezne omake.

Majonezna omaka ni majoneza

Kot primer so pri ZPS navedli dva izdelka - videti sta podobno, oba sta v tubi in oba imata v imenu majonezo, vendar pa standardu za majonezo ustreza le prvi izdelek, ki glede na seznam sestavin vsebuje 79 odstotkov sončničnega olja in šest odstotkov jajčnega rumenjaka.

majoneza | Foto: Zveza potrošnikov Slovenije Foto: Zveza potrošnikov Slovenije

majonezna omaka | Foto: Zveza potrošnikov Slovenije Foto: Zveza potrošnikov Slovenije

V slovenščini majonezna omaka, v hrvaščini pa majoneza

Drugi izdelek vsebuje le 66 odstotkov maščobe in le 0,5 odstotka jajc, zato ga ne smemo imenovati majoneza. Na izdelku sta sicer izpisani dve imeni, majoneza in majonezna omaka, poudarjajo v ZPS, prvo je v hrvaščini, drugo pa v slovenščini.

"Ker je proizvajalec ugotovil, da omaka ne ustreza standardu za majonezo, jo je poimenoval majonezna omaka. A tudi slovenski potrošniki razumejo hrvaško besedo majoneza in bi tako v zmoti kupili nekaj, kar to ni," še pravijo v ZPS.

Ne spreglejte