Torek, 22. 1. 2013, 19.54
6 let, 2 meseca
Naj umetnine obiskovalcev Narodne galerije: Kofetarica
Drugo mesto na anketni lestvici priljubljenosti umetnostnih del, ki so bila pred zaprtjem zaradi prenove na ogled v Narodni galeriji, si je po mnenju obiskovalcev prislužila slika Ivane Kobilca z naslovom Kofetarica. Prvo mesto prav tako pripada Kobilci, in sicer so obiskovalci v anketi izbrali njeno delo z naslovom Poletje, ki je na pariškem salonu leta 1891 doživelo odlične kritike.
Drugo izbrano delo, olje na platnu dimenzij 100 x 70 centimetrov, predstavlja nasmejano staro gospo s skodelico kave, datirano je v leto 1888. Kofetarico v ustvarjalnem opusu Kobilce umetnostni zgodovinarji postavljajo v tako imenovano umetničino ateljejsko temno fazo.
Kobilca je bila zelo sodobna umetnica. Ne le, da se je zoperstavila moškemu konstruktu in avtorsko suvereno večkrat pometla z moško konkurenco. Tako kot Petkovšek in Ažbe je ob delu uporabljala fotografijo. S fotografijo je po formalni likovni plati gradila kompozicijo in z detajli zapolnjevala vsebino slikarskih platen. V času, ko so številni napovedovali smrt slikarstvu in se je fotografski medij začel močno uveljavljati pri naročnikih portretov, je slikarka ostala zvesta lastnemu motivu, upodabljanju posameznikovih zgodb v slikarskih delih. En od takšnih odličnih primerov je tudi Kofetarica. Nasmejana starka nas s skodelico gleda in zdi se, da nas bo zdaj zdaj povabila k svojemu dnevnemu ritualu.
Med najbolj poznane žanrske slike spada tudi Kofetarica. Delo je bilo slikarki še posebno ljubo in ga ni želela prodati. Slika je bila prvič razstavljena v Ljubljani leta 1889, v drugem nadstropju realke, in nekateri so jo označili kot slikarkino najboljšo sliko. Umetnica je slikala po modelu in za Kofetarico izdelala tudi več študij glave starke v različnih položajih. Tematika je po realističnih vzorih navezana na življenje vsakdanjega človeka iz nižjih družbenih slojev. Realizem je zanimal preprost človek, s tem so vzpostavili veliko zavest pri likovnih ustvarjalcih o ustvarjanju nacionalne identitete tistega časa in nekako pripravili teren impresionistom.