Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 4. 2013,
18.40

Osveženo pred

1 leto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Leonardo da Vinci razstava program

Sreda, 10. 4. 2013, 18.40

1 leto

Genij - da Vinci in še veliko več

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ob razstavi Genij - da Vinci so organizatorji pripravili tudi zanimiv spremljevalni program, ki obsega vse od praznovanja rojstnega dneva velikega umetnika do glasbenega potovanja.

V petek, 12. aprila, bo profesor Alessandro Vezzosi predaval na temo Namišljeno in resnično o Leonardu. Profesor Alessandro Vezzosi, direktor muzeja Museo ideale di Leonardo da Vinci ter avtor številnih del o liku velikega umetnika, bo svoje predavanje posvetil tematikam, ki navdušujejo strokovne poznavalce in hkrati prevzamejo najširše občinstvo: Leonardovo delo med umetnostjo in znanostjo; Leonardo med brezčasnim mitom in zgodovinsko realnostjo. Vezzosi bo spregovoril tudi o Leonardovi prisotnosti v Sloveniji in o nedavnih ponovnih odkritjih dokumentov in del, ki jih pripisujemo Leonardu.

Dan pozneje se bo začelo praznovanje vizionarjevega rojstnega dne. Leonardo da Vinci je bil rojen 15. aprila 1452. Rodil se je kot nezakonski sin, zato ni bil deležen formalne izobrazbe kot njegovi vrstniki, tako je bil predvsem samouk. Že v mladosti si je obljubil, da bo "spoznal vse, kar se da spoznati", in da bo z eksperimentiranjem in uporabo trdnih znanstvenih načel kritično preveril vse, kar so spoznali njegovi predhodniki. Te dni bodo za vse obiskovalce organizirali brezplačno vodenje po razstavi.

Zanimiva bo tudi glasbena zgodba potovanja po Leonardovi glasbi, ki bo kot spremljevalni program razstave v izvedbi zasedbe Dramsam v torek, 7. maja, zvečer. Zasedba za starodavno glasbo Dramsam iz Gorice je nastopila že na slovesnosti ob odprtju razstave Genij – da Vinci. Pod vodstvom maestra Cecereja pa bodo na glasbilih, izdelanih na podlagi starinskih zapisov, občinstvu predstavili renesančno glasbo. Ob koncertu bodo spregovorili o vlogi glasbe v evropski renesančni kulturi s poudarkom na italijanskih mestih in dvorih, obravnavali pa bodo tudi Leonardov odnos do glasbe.

Ne spreglejte