Torek, 11. 6. 2013, 12.00
1 leto
Na Festival idrijske čipke
Že zelo izčrpan rudnik so začeli zapirati v 80. letih prejšnjega stoletja, njegov najstarejši del, Antonijev rov, pa je ohranjen kot turistična znamenitost. S svojo pol tisočletja dolgo rudarsko zgodovino se je Idrija lani vpisala na Unescov seznam svetovne kulturne in naravne dediščine.
Ob rudarstvu pa je Idrija zagotovo najbolj poznana po obrti čipkarstva, eni najzahtevnejših ročnih spretnosti. Dolgoletno tradicijo klekljanja prihodnjim rodovom prenašajo v čipkarski šoli, ki deluje v okviru idrijske Gimnazije Jurija Vege, za to, da to hitroprstno znanje ne bi izumrlo, pa skrbijo tudi z vsakoletnim mednarodnim Festivalom idrijske čipke.
Svojevrstno doživetje je tudi spust v rudniško podzemlje, v Antonijev rov. Pokrite s površniki in čeladami vas bodo vodiči pospremili v globino, vam predstavili težaško delo in življenje rudarjev, pot pa boste sklenili v edinstveni podzemni kapeli iz 18. stoletja.
Ljubitelje živali bo medtem zagotovo navdušil Akvarij M, ki velja za najlepši in najraznovrstnejši akvarij v Sloveniji. Obdajal vas bo vodni živelj tropskih morij, Amazonke in Konga, Malavijskega in Tanganjiškega jezera, pa piraje in še marsikaj – idrijski akvarij se lahko namreč pohvali z več kot 170 vrstami sladkovodnih in morskih rib in drugih organizmov.
Značilna pijača z idrijskih koncev pa je geruš, knapovski pelinkovec, ki je zaradi svoje grenkobe tako odličen aperitiv kot digestiv. A velja zmernost – cesta iz Idrije je ovinkasta, ne glede na to, na kateri konec se vračate.