Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Petek,
5. 9. 2014,
17.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

visoke pete

Petek, 5. 9. 2014, 17.18

8 let, 7 mesecev

Ubijalske visoke pete, prve so nosili konjeniki (foto)

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ste se kdaj vprašali, kakšna je zgodovina visokih pet? V Italiji 15. stoletja so na primer nosili platforme iz plute in lesa, pot do sodobnih visokih pet je tako stara več stoletij in polna zgodb.

V Italiji so bile v 15. in 16. stoletju popularne močno okrašene platforme iz lesa in plute. Čevlje, ki ženske ponesejo visoko nad tlemi, naj bi uporabljali iz povsem praktičnih namenov, in sicer da se spodnji rob oblek ne bi vlekel po ulicah in tako pri tem umazal. Sodobnejše študije pa govorijo o tem, da naj bi bili čevlji s platformo namenjeni javnemu razkazovanju bogastva in družbenega položaja.

Dragocene tekstilije, iz katerih so bile sešite obleke gospode, so tako zahtevale tudi čevlje nad tlemi.

Namesto povezovanja stopal platforma Čevlji z visokim podplatom so v azijskih kulturah označevali ženski družbeni položaj. Ko je leta 1644 na Kitajskem zavladal klan Mandžu (dinastija Čing 1644–1911), so ženskam prepovedali povezovanje stopal, kar je do takrat veljalo za izraz ženstvenosti in prefinjenosti.

Ženske klana Mandžu so nosile čevlje z visoko platformo, ki naj bi izražale elegantnost.

Prve visoke pete so nosili konjeniki v Perziji Po nekaterih tezah pa naj bi čevlji z visokimi petami oziroma platformo izvirali iz Perzije. Prvi naj bi jih nosili konjeniki, in sicer zato, da so z njimi lahko svoje noge dobro zataknili v streme.

Na koncu 16. stoletja so aristokratski evropski moški prevzeli to obliko čevljev, ki je zanje predstavljala eksotiko in moškost. Dve stoletji pozneje so visoke pete postale simbol iracionalnosti, moški pa so jih zato skozi patriarhalno maniro prepustili ženskam.

Od glamuroznih platform do sodobnih visokih pet Z zgodovino čevljev z visokimi petami, v katero je odtisnjena družbena slika, se ukvarja razstava z naslovom Ubijalske pete (Killer Heels). V newyorškem muzeju Brooklyn Museum jo bo mogoče videti do 15. februarja, na njej pa se bodo posvetili pregledu platform iz 16. stoletja, ki so s svojo glamuroznostjo prepredala Italijo, vse do sodobnih različic z rdečih preprog.

Modni dodatek, orodje moči in fetiš? Modni dodatek, fetiš, orodje moči ali poligon za umetniška zamišljanja oblikovalcev in izražanja tistih, ki jih obujejo? Vse to in še več so lahko visoke pete.

Obuvalo, ki je doživelo veliko preobratov, sprememb slogov in pomenov.

Na razstavi bo na ogled več kot 160 zgodovinskih in sodobnih primerkov. Med oblikovalskimi imeni so seveda tudi najbolj zveneča. Med njim Manolo Blahnik, Chanel, Salvatore Ferragamo, Zaha Hadid, United Nude, Iris van Herpen, Christian Louboutin, Alexander McQueen, André Perugia, Prada, Elsa Schiaparelli, Noritaka Tatehana, Vivienne Westwood in Pietro Yantorny.

Ne spreglejte