Četrtek, 26. 3. 2015, 11.17
6 let
Shirting: odgovor na hitro modo, ki nas sili v vedno nove nakupe
Trajnostni koncept na področju mode v Sloveniji predstavlja projekt shirting, ki, kot nam je v enem izmed preteklih intervjujev povedala idejna vodja, sicer profesorica na naravoslovno-tehniški fakulteti Elena Fajt, temelji na kritičnem razmišljanju o modi in modni industriji nasploh, saj ima ta ob hiperprodukciji vidne posledice tako na družbo kot okolje.
Hitra moda, kot jo pogosto imenujemo, namreč po besedah Elene Fajt posameznika neprestano usmerja v potrošnjo oblačil, ob čemer se posamezniki pogosto izgubijo, saj so njihovi nakupi večkrat spontani oziroma impulzivni.
Projekt shirting se je izoblikoval v nasprotju s tem neulovljivim tempom potrošnje, saj v prvi plan postavlja tisto modo, ki se razvija počasi in posledično tudi premišljeno, hkrati pa je s svojim osnovnim konceptom tudi sredstvo za komunikacijo in mreženje vseh, ki v njem sodelujejo.
Ta je za edicijo z imenom shirting 04 oblikovala sedem novih črnih srajc, ki zaradi medsebojnega dopolnjevanja sestavljajo zaokroženo celoto. Drugačnost se ne odraža le v trajnostnem konceptu, marveč tudi v tem, da v oblikovanju ni čutiti spolnega ločevanja, zato lahko posamezno srajco nosijo tako moški kot ženske, poleg tega pa jih zaznamuje še nekoliko drugačen način zapenjanja zadaj.
V kreativnem centru Poligon oblikovalska skupina pH15 slab teden dni v sosledju z novo edicijo srajc 2. aprila pripravlja še pogovor z ustvarjalci projekta shirting, člani skupine pH15 in strokovnjaki z različnih področij, s katerimi bodo iskali odgovor vprašanje: Kdo je shirting?