V pariški Pinakoteki poskušajo na razstavi razbiti mite o indijski knjigi Kama sutri, ki je med Zahodnjaki najpogosteje opredeljena kot biblija spolnih položajev.
V Pinakoteki v Parizu skušajo s pomočjo okoli 350 eksponatov - kipov, slik in vsakdanjih predmetov - javnosti predstaviti, da je v četrtem stoletju našega štetja indijsko delo Kama sutra veliko več kot seksualno obarvano delo.
Indijska kustosinja razstave Alka Pande je dejala, da je cilj postavitve "pokazati, da Kama sutra ni zgolj mala umazana knjiga in da ni zgolj knjiga o spolnih položajih".
Kama sutra kot knjiga življenja in užitka
"Želim si, da bi jo ljudje razumeli kot knjigo življenja, kot knjigo užitka, kot knjigo, ki slavi najbolj senzibilne nianse veličastnega načina bivanja in estetike. Postavitev ni zgolj erotična. Posveča se tudi senzualnosti, užitku, glasbi, plesu ter temu, kako živeti polno življenje," je pojasnila.
Razstava s podnaslovom Duhovnost in erotizem v indijski umetnosti je na ogled do 11. januarja 2015.
De Sade navdihnil še eno erotično in kontroverzno razstavo
Postavitev sovpada s še eno poudarjeno erotično in kontroverzno razstavo, ki je trenutno na ogled v Parizu. V muzeju Orsay so namreč ob 200. obletnici smrti markiza de Sada pripravili razstavo z naslovom De Sade - napadalec sonca. V Pinakoteki pa bodo povezavo med ljubeznijo, erotiko in umetnostjo prihodnji mesec nadaljevali še s postavitvijo Umetnost ljubezni v času gejš.