Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
21. 8. 2015,
12.26

Osveženo pred

7 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

vino ocenili smo

Petek, 21. 8. 2015, 12.26

7 let, 4 mesece

V kateri evropski državi spijejo največ vina?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenci smo po letni količini popitega vina na prebivalca (šele) tretji v Evropi.

Ni dvoma, da so najbolj slaven vinski narod na svetu Francozi. Na leto povprečen Francoz spije 53 litrov vina. Toda še večji ljubitelji vina v Evropi so Portugalci – tam ga povprečen prebivalec spije 55 litrov na leto.

Tako je na svojem blogu ugotovil Jakub Marian, ki je iz podatkov, pridobljenih iz poročil Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), izdelal zemljevid evropskih vinoljubcev. Kot je zapisal v opombi k zemljevidu, podatki WHO sicer navajajo porabo alkohola na prebivalca, ne pa vina, a poročilo dodaja, koliko odstotkov tega alkohola je vino. Ker podatki WHO navajajo porabo alkohola, preračunanega v čisti etanol, je bloger količine popitega vina izračunal tako, da je upošteval, da je povprečna vsebnost alkohola v vinu 13 odstotkov.

Popijemo toliko vina kot Hrvati in Danci Podatki so zanimivi. Če jim gre verjeti, se med ljubitelje vina uvrščamo tudi Slovenci. Na prvem mestu po popitem vinu so namreč Portugalci, na drugem Francozi, tretje mesto pa si delimo Slovenci, Hrvati in Danci z letno količino 42 litrov popitega vina na prebivalca. Na četrtem mestu sledijo Švicarji z 41 litri, nato pa Grki s 37 litri.

Podatki, objavljeni na blogu, se sicer malce razlikujejo od poročila, ki ga je lani objavil Kalifornijski vinski inštitut. Tam je bil na vrhu Vatikan, sledili sta Andora in Francija, po litrih vina na prebivalstva je bila Slovenija četrta, tik za njo Hrvaška, nato pa vse ostale vinske države. Ocene količine litrov popitega vina pa so bile približno enake kot na sedaj objavljeni lestvici.

Vrhunsko vino ali kislica z domače brajde? Teh podatkov ni. Toda ali so te lestvice res pomembne? Na nek način so, saj definirajo kulturno različnost. Ni namreč vseeno, ali država velja za vinoljubno ali pivopivsko. To je vprašanje prestiža, saj vino še vedno velja za bolj plemenito pijačo kot pivo, pivci vina pa za omikane. No, lestvice ne navajajo, kakšno vino pijejo v posameznih državah: namizno v špricerjih za šankom ali vrhunsko ob odličnem kosilu.

Marjan Simčič Sivi Pinot 2014

Marjan Simčič je za številne najpomembnejši slovenski vinar, ki vsako leto poskuša na našem in še bolj na tujem trgu ponuditi najvišjo kakovost z zmernimi cenami. Njihova klet je v Ceglem pri Medani, v osrčju Goriških brd, kjer pridelujejo vina izključno iz grozdja, ki je zraslo v njihovih vinogradih. Vina so pridelana naravno in so narejena na dolgi rok. Dobra so danes in bodo tudi po desetih letih staranja. Pri Simčičih imajo tri linije, bela etiketa predstavlja sveža vina, lahka, a s karakterjem. Vina, ki ne zahtevajo vse naše pozornosti pri pitju, a vseeno delujejo zelo šarmantno.

Izbrano vino je zlato rumene barve s tipičnimi sortnimi aromami, ki so dokaj intenzivne. Do izraza pridejo predvsem arome citrusov, kutine, marelice in jabolk, zaznamo pa tudi belo cvetje. V ustih je vino zelo harmonično, ima lepo svežino in aromatiko belega sadja, predvsem marelic in melona. Vino je polnega okusa, z lepo mineralnostjo, eleganco in dolgim zaključkom.

Sivi pinot bo odlična kombinacija k vsem vrstam morske hrane, rahlo pikantnim testeninam, teletini in belemu mesu na žaru. Lahko pa ga postrežete tudi kot aperitiv, saj bo odličen uvod v večerjo ali zabavo.

Sorta: sivi pinot Stopnja alkohola: 13,50 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 9,40 evra, evino.si

Ocena: 8,5

Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si

Ne spreglejte