Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
8. 7. 2017,
3.56

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,25

1

Natisni članek

Natisni članek

Na dopustu kavarna Kjoto Starbucks

Sobota, 8. 7. 2017, 3.56

7 let, 1 mesec

Starbucks v Kjotu, ki ni videti kot Starbucks

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,25

1

Nova izpostava priljubljene ameriške verige kavarn, ki so jo pred kratkim odprli v središču Kjota, je videti precej drugače kot njihove kavarne drugod po svetu.

Na zadnji junijski dan so v starem mestnem jedru Kjota, središču tradicionalne japonske kulture, odprli novo podružnico ameriške verige kavarn Starbucks. Ta je umeščena v tradicionalno zgradbo na ulici Ninen-zaka, eni najlepših ulic v Kjotu, ki je zaščitena kot kulturni spomenik. Zaradi tega se tamkajšnji Starbucks občutno razlikuje od večine preostalih po svetu.

 

A post shared by aki.k (@a.korecchi) on

Stavbo, v kateri so nekoč prebivale gejše, so prenovili, a njeno podobo ohranili v skladu s tradicijo. Celo zunanja oznaka kavarne, ki je običajno precej kričeča, je v tem primeru povsem diskretna, da ne bi motila podobe starodavnega mesta. Prisotnost Starbucksa naznanja temnozelen noren, tradicionalni japonski zastori vhodnih vrat. Nič drugače ni v notranjosti, kjer obiskovalci sedijo na tleh oziroma na tatamiju, pred tem pa se morajo seveda obvezno sezuti.

 

A post shared by Jahn Weingardt (@smoothblue4you) on

"Ker je lokal v kraju izjemnega kulturnega pomena, smo odgovorni za to, da poskrbimo za tradicionalno arhitekturo, in za to, da ta stavba tudi v prihodnje ostane sestavni del te zgodovinske soseske," je za CNN povedal vodja japonske divizije Starbucksa.

Iz Prepovedanega mesta so jih pregnali

Starbucks, Prepovedano mesto, Peking | Foto: Thomas Hilmes/Wikimedia Commons Foto: Thomas Hilmes/Wikimedia Commons Kavarna v Kjotu ni prvi primer prisotnosti Starbucksa v krajih z izjemnim zgodovinskim pomenom. Leta 2000 so na primer lokal odprli v pekinškem Prepovedanem mestu, nekdanji palači kitajskih cesarjev. Tja so jih pravzaprav povabili upravitelji kompleksa, da bi s tem financirali vzdrževanje palač, a je ameriška kavarna sredi kitajskega zgodovinskega ponosa naletela na tako močno nasprotovanje javnosti, da so jo leta 2007 zaprli.
Ne spreglejte