Petek, 27. 11. 2015, 12.52
8 let, 9 mesecev
Pijte kot legendarni nogometni trener
![](/media/img/02/d7/4ad7e53a0f38ec2fb09f.jpeg)
Sir Alex Ferguson večino svojega življenja ni bil ljubitelj vina. Za revijo Decanter je nekoč dejal, da je bil velik dogodek že, če je odprl steklenico vina, dražjo kot deset evrov. Za eno od obletnic poroke je na primer domov prinesel steklenico za 15 evrov in njegova žena Cathy ga je začudeno spraševala, ali je čisto ponorel.
Potem je v devetdesetih odšel v Bordeaux in direktor hotela, v katerem je bival, mu je razodel skrivnosti vrhunskih vin. Sir Alex je od tedaj navdušen zbiralec vin. Ta strast naj bi bila v nasprotju z njegovo drugo strastjo, nogometom, tako da je bilo njegovo življenje odtlej uravnoteženo.
Vroče blago za Kitajce, navdušence nad statusnimi simboli
Lani pa se je odločil, da bo del zbirke prodal na dražbi. Dražbena hiša Christie's je maja organizirala prvi del dražbe v Hongkongu, junija je v Londonu potekal drugi del, ta konec tedna pa sledi še zadnji, tretji del dražbe – spet v Hongkongu. Zakaj? Ker so najboljši kupci dragega arhivskega vina ta hip Kitajci, če pa je povezano z nogometno legendo, so še toliko bolj navdušeni.
Na dražbo je dal vina, ki jih je hranil v zasebnih vinskih kleteh v Londonu in Oxfordu, obdržal pa je okoli 800 steklenic, ki jih ima doma. Lanski dražbi sta mu navrgli 2,8 milijona evrov v Hongkongu in 710 tisoč evrov v Londonu. Med prodanimi vini so bili šestlitrski burgundec Romanée-Conti 1997, za katerega je dobil 133 tisoč evrov, in šest buteljk Romanée-Conti 1999, ki so jih prodajali skupaj s podpisano majico Manchester Uniteda iz finala lige prvakov istega leta.
Toda tudi za zadnji del dražbe, ki se začenja danes, je ostalo nekaj vrhunskih vin, večinoma burgundcev. Pričakujejo, da bo vrhunec dražbe prodaja dvanajstih steklenic Domaine Leroy 1995, ocenjenih na 17 tisoč evrov vsaka.
Zanimiv pa je razlog, zakaj je sir Alex odprodal del svoje vinske zbirke. Ker je upokojen, ima več časa, da se še bolj posveti kupovanju dragocenih vin, zato je moral v svojih vinskih kleteh narediti prostor.
Edi Simčič Kolos 2006 magnum
Da za vrhunska vina ne potrebuješ večstoletne tradicije, ampak predvsem vizijo, dokazuje briška klet Edi Simčič. Aleks Simčič, ki zdaj vodi klet in blagovno znamko, poimenovano po njegovem očetu, nima tiste tipične vinarske zgodbe o družini, ki se je že od nekdaj ukvarjala z vinom. Prve steklenice kleti Edi Simčič so napolnili leta 1990. V svojih vinogradih imajo zasajenih 60 odstotkov belih sort, preostale so rdeče.
V kleti so neverjetni perfekcionisti. Poudarek dajejo prav vsakemu detajlu, od vinograda do kartona, v katerem hranijo steklenice. Imajo 7,5 hektarja vinogradov in prav tam opravijo večino dela, ki daje čar njihovim vinom. Trte so zelo malo obremenjene in trgajo le prezrelo grozdje. Kmetija točno ve, kaj si želi, in takšna so tudi vsa njihova vina. Polna, bogata in obetajoča.
Kolos, eno najboljših slovenskih vin in ponos družine Simčič, je zvrst treh sort. Dominira merlot, saj ga je kar osemdeset odstotkov, preostanek pa sestavljata še cabernet sauvignon in cabernet franc. Kolos je pridelan in zorjen enako kot Duet Lex, tudi sortna sestava je enaka, razlika je v izboru sodov – Kolos je le iz najboljših izbrancev in prav to ga naredi kolosalnega, mišičastega.
Vino je globoko rubinasto rdeče barve, s pestrimi aromami na nosu, ki kažejo na to, da imamo pred seboj resno, bogato vino. Pikantne note dopolnjujejo arome rdečega sadja, črni ribez, tobak, kava, čokolada. V ustih vino deluje zelo elegantno, a hkrati polno, do izraza pridejo začimbne note, tanini pa so čvrsti, a lepo zaokroženi. Pookus je dolg, zelo dolg.
Postrežemo ga k rdečemu mesu, divjačini, jelenu in vsem drugim jedem polnega okusa. Je pa tudi eno tistih vin, ki ne potrebuje spremljave.
Sorta: zvrst merlota, cabernet sauvignona in cabernet franca Stopnja alkohola: 14,00 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 159,90 evra, evino.si
Ocena: 10
Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si