Petek, 28. 2. 2020, 7.07
9 mesecev, 1 teden
Na kakšen način lahko zmanjšamo vnos soli?
Ali ste vedeli, da lahko dnevno zaužijemo samo 5 gramov soli? Samo z dobrim poznavanjem sestavin svojih jedi bomo poskrbeli za manjši vnos soli.
Sol v naši prehrani je pravzaprav razvada, ki smo jo prevzeli iz navade, hkrati je pomembna sestavina pri industrijsko predelani hrani. V minimalnih količinah sol blagodejno vpliva na naše zdravje, težava pa nastane, če z njo pretiravamo.
Izberite drugačno sol
Izogibajte se torej jedem, ki vsebujejo preveč soli oziroma natrija, pri kuhanju pa upoštevajte predvsem dva pomembna vodila:
- dodajte manj soli, kot predvideva recept,
- uporabljajte sol Salut, ki vsebuje do 35 odstotkov manj natrija kot navadna jedilna sol. Prav natrij je največji sovražnik našega dobrega počutja in lahko vpliva na nastanek številnih obolenj.
Zakaj je Salut najboljša izbira za vaše gospodinjstvo
Sodobna kuhinja se mora vse čas prilagajati novim spoznanjem in smernicam za bolj zdravo in uravnoteženo prehrano. Prav v tem pogledu je sol Salut prava revolucija v naši kuhinji.
Salut je edinstvena mešanica mineralnih soli in odlična zamenjava za jedilno sol.
Okus soli je enak kot pri navadni jedilni soli, brez izrazitega grenkega okusa, ki ga imajo preostali nadomestki soli. In kar je najboljše: Salut vsebuje 35 odstotkov manj natrija kot navadna jedilna sol.
Okus jedi ostaja enak, zato je Salut idealna rešitev za vse potrošnike, ki sledijo zdravim trendom prehranjevanja. Ne vsebuje glutena in laktoze ter je primerna za vegetarijance in vegane. Ker pa potrošniki v telo vnašamo premalo kalija, je Salut izdelek s pravim razmerjem natrija in kalija.
Recepti, ki jih lahko pripravljate brez slabe vesti
Pričarajte si obed z manj soli in več okusa. Za vas smo pripravili tri odlične predloge.
Bučkini polpeti s sirom
Sestavine:
350 g bučk
1 čajna žlička soli Salut
2 jajci
80 g gladke moke
40 g čebule
1 strok česna
30 g naribanega sira
100 g mocarele
črni poper Maestro
3 žlice oljčnega olja
Priprava:
Bučke naribajte, dodajte polovico žličke soli Salut in pustite počivati za pet minut. Nato dodajte razžvrkljana jajca, moko, na drobno narezano čebulo, narezan česen, sir, mocarelo, polovico žličke Salut in poper. Dobro premešajte.
V ponvi segrejte olje in vanj z žlico položite polpete, ki jih oblikujete lahko z roko ali žlico. Na vsaki strani pecite približno 2-3 minute, da dobijo lepo zlato barvo.
Postrežete jih lahko s solato ali krompirjem.
Špageti s pestom genovese
Sestavine:
50 g svežih listov bazilike
30 g pinjol
50 g parmezana
2 stroka česna
pol čajne žličke soli Salut
50-80 ml oljčnega olja
400 g špagetov Zlato polje
ščepec soli Salut
Priprava:
Baziliko, pinjole, parmezan, česen, sol in oljčno olje zmeljite v mešalniku. Špagete skuhajte "al dente" v rahlo osoljeni vodi. Omako genovese vmešajte v kuhane testenine. Takoj postrezite.
Piščančja rižota
Sestavine:
600 g piščančjih prsi
2 žlici oljčnega olja
200 g čebule
1 čajna žlička soli Salut
100 ml belega vina
1 čajna žlička črnega popra Maestro
1 čajna žlička rdeče paprike Maestro
1 čajna žlička paradižnikovega koncentrata Podravka
400 g riža Arborio Podravka
600 ml vode
četrtina čajne žličke soli Salut
20 g masla
1 žlica naribanega parmezana
2 žlici narezanega svežega peteršilja
Priprava:
Piščančji file operite, obrišite in narežite na majhne kocke.
V ogreto posodo dodajte olje in narezano čebulo. Ko se nekoliko popraži, dodajte še meso in posolite. Premešajte in počakajte, da se meso dobro popeče na vseh straneh. Zalijte z vinom, poprajte in dodajte rdečo papriko. Ko vino izhlapi, vmešajte še paradižnikov koncentrat in še malo popražite.
Ko se meso omehča, dodajte opran riž in vodo. Premešajte in po potrebi še sproti dolijte vodo, dokler se riž ne skuha. Ob koncu kuhanja v rižoto vmešajte maslo, žlico parmezana in peteršilj. Počakajte, da se okusi dobro povežejo, in postrezite.